Na ukrajinské nebe zamíří drony Puma. Vojáci již prošli výcvikem

Vypouštění dronu Puma z ruky. (Sgt. Mike MacLeod, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Vypouštění dronu Puma z ruky. | FOTO: Sgt. Mike MacLeod, wikimedia commons / CC BY 4.0

Ukrajinští vojáci v nedávné době prošli výcvikem v ovládání amerického lehkého dronu AeroVironment RQ-20 Puma, který je navržen tak, aby jeho aktivní nasazení netrvalo déle než několik minut.

Lehký bezpilotní letoun Puma byl navržen jako malý průzkumný dron, jejž lze vypouštět přímo z ruky. Navíc je cíleně postaven tak, aby jeho příprava k provozu zabrala maximálně 10 minut. A jednoduché jsou i jeho opravy, elektromotor, palubní počítač i další prvky lze v terénu rychle vyměnit, což je důležité zvláště v kontextu probíhajících vojenských operací.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Puma je vybavena sadou čtyř vodotěsných sledovacích kamer, u nichž jedna dvojice pracuje ve viditelném spektru a druhá ve spektru infračerveného světla. Díky tomu může být Puma nasazována i v noci či za výrazně zhoršených povětrnostních podmínek.

Kromě toho zvládne Puma na nalezený cíl zaměřit laserový paprsek, aby na tento cíl mohly zaútočit přesné zbraně typu dělostřelectva či řízených střel.

Dron Puma dokáže přistávat na zemi i na vodě, dokáže ve vzduchu zůstat až 3,5 hodiny a zvládne operovat do vzdálenosti až 60 kilometrů a do výšky 3 kilometrů.

Díky speciální konstrukci křídel umí dron vzlétnout takřka z místa i za naprostého bezvětří. Operovat přitom dokáže ve značném teplotním rozmezí od -30 stupňů do +50 stupňů Celsia, aniž by to mělo vliv na jeho činnost. Díky ochraně hlavních prvků proti vlhkosti může Puma létat i v hustém dešti.

Náklady na jeden komplet RQ-20 Puma, který zahrnuje tři drony a dvě pozemní stanice, jsou asi 250 000 dolarů.

Výcvik v Česku

Ukrajinští vojáci budou v Česku cvičeni ve výcvikovém prostoru Libavá. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to dnes řekl velitel Velitelství pro operace české armády Josef Kopecký.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Vláda se výcvikem ukrajinských vojáků zabývala minulý týden. Do konce příštího roku by se měl uskutečnit v pěti čtyřtýdenních turnusech, každého se může zúčastnit až 800 vojáků. Návrh nyní musí schválit obě komory parlamentu. První cyklus by se měl uskutečnit ještě letos. Celkové náklady na výcvik v ČR se odhadují na 975 milionů korun.

Výcvik vychází z bilaterální dohody české a ukrajinské vlády, výhledově však bude převeden pod asistenční misi EU. Česko by do ní mělo vyčlenit až 55 lidí, působili by na území jiných členských států EU ve velitelských strukturách mise, případně na pozicích instruktorů. Cílem je poskytnout výcvik až 15 000 Ukrajinců, především na základně v Polsku.

Náměstek ministryně obrany Jan Jireš řekl, že se do výcviku chtějí zapojit dvě desítky unijních zemí. Mandát umožňuje vyslání českých vojáků do kterékoli členské země.

Podle Kopeckého budou v Česku ukrajinští vojáci cvičit v Libavé. Výcvik se bude týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články