Na Ukrajinu může zaútočit až polovina ruské armády. Připraveny jsou bombardéry i cvičení zabijáci

Ruský voják, ilustrační foto (Igor Ruděnko / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Ruský voják, ilustrační foto | FOTO: Igor Ruděnko / Wikimedia Commons /CC BY 4.0

Nejnovější zprávy, s nimiž pracují americké zpravodajské služby, hovoří o bezprecedentní ruské vojenské síle, která je připravena k invazi na Ukrajinu. Podle CNN se jedná až o 75 % ruských konvenčních sil, britská diplomacie hovoří o více než polovině všech pozemních jednotek, kterými armáda pod velením Vladimira Putina disponuje.

Americká zpravodajská stanice sice upozorňuje, že nemůže tyto zpravodajské informace nezávisle ověřit, ale svůj zdroj označuje za velmi věrohodný. Právě koncentrace vojenských sil poblíž Ukrajiny je hlavním důvodem, proč jsou zástupci USA přesvědčeni, že ruský prezident Putin již o invazi rozhodl. Jen stále čeká na vhodný okamžik.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Podle úředníka obeznámeného se zjištěními zpravodajských služeb se jedná o přibližně 120 z celkového počtu 160 ruských taktických praporních skupin (Battalion tactical group BTG), které jsou od Ukrajiny vzdáleny maximálně 60 kilometrů. Tento počet představuje 75 % hlavních ruských bojových jednotek. Přesto je to méně než polovina všech vojáků ruské armády.

Američtí představitelé uvedli, že počet ruských vojáků posílených jednotkami separatistů může čítat až 190 tisíc osob. Mezi nimi jsou i speciálně vycvičení zabijáci z jednotek Specnaz. Jejich koncentrace byla zjištěna převážně v běloruském městě Kalinkaviči a jeho okolí.

K tomu je proti Ukrajině nasazeno zhruba 35 z 50 praporů protivzdušné obrany. Američtí zpravodajci také odhadují, že blízko ukrajinských hranic je přibližně 500 stíhacích letounů a 50 středních a těžkých bombardérů. V součtu je tak vojenská síla Ruska nesrovnatelně větší než ta ukrajinská.

Své stanovisko k tomu již ve čtvrtek vydalo i britské ministerstvo zahraničí. „Rusko má více než polovinu své pozemní bojové síly v blízkosti ukrajinských hranic,“ napsal úřad na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]