Na univerzitu v Ústí chtějí stovky Rusů. Nemají tady co dělat, vzkázala Němcová

Miroslava Němcová (ODS) (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Miroslava Němcová (ODS) | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zaznamenala zvýšený zájem Rusů o studium. Zatímco ještě v loňském roce se jich na některou z fakult hlásily necelé dvě stovky, letos jich je více než tři sta, informoval web iDnes.cz. Na to ostře reagovala senátorka Miroslava Němcová (ODS). Podle ní by jim studium nemělo být umožněno, dokud Rusko nezastaví válku na Ukrajině a nezaplatí škody.

„V roce 2021 si na některou z fakult podalo přihlášku 198 uchazečů z Ruska, 11 z Běloruska a 90 z Ukrajiny. Letos si přihlášku ke studiu podalo 319 studentů z Ruska a 36 z Běloruska. Zvýšil se i počet uchazečů z Ukrajiny na 144,“ oznámila podle webu prorektorka pro studium ústecké univerzity Alena Chvátalová. Podle ní si více než třicet studentů podalo přihlášku na bakalářský obor aplikovaná informatika. 

()

Platné sankce Evropské unie vůči Rusku přitom členským státům zakazují poskytování technické pomoci, a tedy i vzdělávání ruských a běloruských studentů ve strategických oborech. Mezi ty patří například nanotechnologie, letectví, jaderné technologie a právě také informatika.

Prorektorka Chvátalová ale v případě zájemců z řad Rusů bezpečnostní riziko odmítá. „Podle materiálu od ministerstva školství je bezpečnostní riziko relevantní až od magisterského stupně studia. My evidujeme pouze uchazeče o bakalářské studium,“ vysvětlila. Zda ale budou uchazeči přijati, zatím není jasné. Přijímací řízení totiž ještě není ukončeno. Aby se navíc Rusové mohli dostavit k případnému zápisu ke studiu, musí jim být uděleno vízum.

Nemají tady co dělat

Informace z ústecké univerzity však nadzvedla ze židle senátorku Miroslavu Němcovou. „Zatímco Rusko útočí raketami na ukrajinské univerzity, roste zájem Rusů o studium na českých vysokých školách, konkrétně v Ústí nad Labem. Dokud Rusko nezastaví válku a nezaplatí škody, nemají tu co dělat. Řeči o kolektivní vině neberu. Rusko označilo ČR za nepřítele, snad jsme nezapomněli,“ vzkázala na sociální síti.

Příspěvek napsala poté, co ruské rakety podle místních úřadů zasáhly dvě největší univerzity v ukrajinském přístavním městě Mykolajiv. Podle šéfa Mykolajivské oblasti Vitalije Kima na město v pátek dopadlo nejméně deset raket. „Nyní útočí na naše vzdělávací instituce. Žádám univerzity ve všech demokratických zemích, aby Rusko prohlásily za to, čím skutečně je: teroristu,“ prohlásil. Zatím jsou informace o dvou zraněných. Na místech, která rakety zasáhly, pracují záchranáři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články