Na Václavském náměstí lidé demonstrovali proti EET. „Vzkaz Ježíškovi: Čert vem Babiše“, hlásal jeden z transparentů

()

Na Václavském náměstí v Praze demonstrovalo dnes po poledni několik stovek lidí proti zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Shromáždění s názvem „Za pět minut 12“ pořádala Asociace podnikatelů a manažerů ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou a hnutím Radostné Česko bez EET.

Předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek označil EET za nástroj státní zvůle a šmírování živnostníků. Zákon o EET vstoupil v účinnost ve čtvrtek, kdy se museli jako první do evidence zapojit provozovatelé stravovacích a ubytovacích služeb.

Demonstranti si přinesli transparenty, například „EET je jako StB“, „Vzkaz Ježíškovi: Čert vem Babiše“, „Chceme svobodu, ne diktaturu státu“ nebo „Sbohem, svobodné podnikání“. Skandovali hesla jako „Babiš ven“ nebo „Babiše do koše“. Akce začala v 11:55 a trvala něco přes hodinu. Podle odhadu agentury ČTK se akce účastnilo zhruba 500 lidí.

„Je to projev státní zvůle, stát šmíruje živnostníky. A z každého z nich dělá sprostého podezřelého. Pokud jde ministru Andreji Babišovi o omezení šedé ekonomiky, musí začít úplně jinde než u živnostníků. A pokud říká, že EET je revoluční věc, má bezpochyby pravdu. Je to velká socialistická revoluce,“ řekl Bábek.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija prohlásila, že vláda v čele s Andrejem Babišem a Bohuslavem Sobotkou hází podnikatelům klacky pod nohy a dělá z nich zloděje. „Tohle musí skončit. Dobře víme, kolik peněz jako podnikatelé dáváme na to, aby nás vláda mohla šmírovat. Andrej Babiš by nás všechny nejradši zaměstnal ve svém agrosocialistickém kolosu,“ dodala Udženija.

Živnostník Daniel Pitek z Velemína uvedl, že ještě do středy provozoval hospodu na vrcholu Milešovky, ale kvůli zavedení EET musel skončit. „Připadám si jako Indiáni, kterým kdysi sebrali území, zavřeli je do rezervací a byli závislí na almužně od bílého muže,“ říká Pitek.

Zákon o EET vstoupil v účinnost ve čtvrtek a jako první se do evidence musely povinně zapojit stravovací a ubytovací služby. Podle odhadů státu se to týká zhruba 40.000 podnikatelů a živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou další obory a živnosti.

Podle nejnovějších údajů Finanční správy odeslali restauratéři a hoteliéři do sobotní 7. hodiny ranní celkem zhruba 6,74 milionu účtenek. Do EET bylo podle DIČ zapojeno 37.115 podnikatelů. Podle posledního dostupného údaje z 28. listopadu bylo do evidence zaregistrováno 46.250 provozoven.

Sobotkova a Babišova vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, kdežto podle demokratické opozice opatření zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Se startem evidence klesla daň z přidané hodnoty v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a podnikatelé mohou uplatnit slevu na dani 5000 korun jako symbolickou kompenzaci zvýšených nákladů.

EET se vedle mincí a bankovek vztahuje i na platby kartou, šekem nebo směnkou, ale také dárkovým poukazem či stravenkami i virtuální měnou typu bitcoin nebo penězi zaslanými přes platební brány, jako je například PayPal. Naopak plateb převodem z účtu na účet se EET netýká.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]