Na Válkovou se nezapomnělo. Aktivisté žádají, aby se nestarala o lidská práva

Eric Drooker

V úterý 29. září předali aktivisté do podatelny petici k odvolání Heleny Válkové z rady vlády pro lidská práva a z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Deník FORUM 24 přináší celý text petice.

Co se zde píše?

Vážený pane premiére, vážení členové Vlády ČR,

obracíme se na Vás s naší peticí na odvolání členky rady vlády pro lidská práva prof. Heleny Válkové. Naše petice byla založena 20. 1. 2020 a do dnešního dne nasbírala celkem 4449 podpisů. Podporu má od našich občanů z ČR i krajanů ze zahraničí.

Mezi podpisy je i vnuk ministerského předsedy za Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu, kterou vedl Antonín Švehla, Ing. Jan Malypetr. Mj. nás také podpořil místopředseda spolku Milion chvilek pan Benjamin Roll. Podporovatelé petice jsou i ze zahraničí, např. ze Švédska či Německa. Podporuje nás také mezinárodní řád Křížovníci s červeným srdcem – Cyriaci, Platforma Evropské paměti a svědomí či Asociace soukromého zemědělství ČR.

Pro nás a naše signatáře je nemyslitelné, aby prof. Helena Válková nadále vykonávala a zastávala veřejnou funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Jde nejen o otázku její spolupráce s justičním vrahem JUDr. Josefem Urválkem, ale také o represe na romském obyvatelstvu a v letošním roce 2020 také na osobní útoky a podávání trestního oznámení na vědce a historika PhDr. Petra Blažka, Ph.D., jehož osobně znám jako čestného a morálně silného člověka.

Vážený pane premiére, vážení členové Vlády ČR, prosím zvažte tuto morální neúnosnost setrvání prof. Válkové v této veřejné funkci zmocněnkyně vlády a také členství v radě vlády pro lidská práva a odvolejte ji! V případě neodvolání zvážíme další kroky.

Jako vhodného člena rady vlády pro lidská práva pokládáme např. PhDr. Karla Schwarze, předsedu Evropské sítě proti chudobě v ČR (EAPN ČR).

Děkuji a přeji příjemný den

Mgr. Pavel Černý, historik, petiční výbor Petice za okamžité odvolání prof. Heleny Válkové z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články