Ruská vláda plánuje v příštím roce utratit na válku rekordních 13,5 bilionu rublů. V návrhu rozpočtu, který v pondělí vláda předložila Státní dumě, se tato výdajová položka ukázala jako nejvýznamnější. V souhrnu budou výdaje na obranu a bezpečnost v roce 2025 představovat více než 40 procent celkových rozpočtových výdajů.
Ruský opoziční exilový web Echo sebral několik ohlasů komentujících obrovské výdaje na vedení války a chod válečné ekonomiky. Při představení rozpočtu rekordní částku ministři příliš nerozebírali.
„Ministři, kteří dokument komentují, si tohoto slona v místnosti raději nevšímají. Podrobně popsali sociální výdaje, zatímco obraně věnovali pouhé dvě věty: ,Návrh rozpočtu počítá s významnými prostředky na posílení obranyschopnosti země k zajištění úkolů strategických obranných sil. Budou poskytnuty (a již jsou poskytnuty) prostředky na vybavení ozbrojených sil potřebnou výzbrojí a vojenskou technikou, na výplatu příplatků, na podporu podniků vojenskoprůmyslového komplexu‘,“ sděluje ministerstvo financí.
Vláda také poskytne peníze i propagandistickým a proválečným kanálům. Televizní kanál Solovjov Live dostane poprvé státní finance. V letech 2025-2027 mu bude z rozpočtu přiděleno 4,5 miliardy rublů. Úřady budou poprvé otevřeně financovat „Z kanál“ Readovka, který dostane v roce 2025 49 milionů rublů. RT během tří let získá z rozpočtu asi 79 miliard rublů. (V českých korunách by to byly zhruba sumy odpovídající čtvrtině uvedených čísel, takže Solovjov dostane ekvivalent přes jednu miliardu českých korun.)
Šetřit se bude na sociální oblasti. Nejvýraznější pokles výdajů se očekává v položce „Sociální politika“. Zahrnuje výdaje na sociální zabezpečení a peníze pro důchodový fond. „Zde ve srovnání s předchozím rokem úřady ušetří najednou bilion a čtvrt –celkové výdaje budou činit 6,5 bilionu rublů. Odborníci se domnívají, že tento trend může pokračovat i v budoucnu,“ píše Echo.
„Čím déle bude trvat válka, tím více takových škrtů bude. Nejvíce jsou zasažena rozpočtová odvětví – školství, zdravotnictví, věda a veřejné služby. Nicméně prozatím má ruská ekonomika stále dostatek zdrojů na to, aby se přizpůsobila a zůstala taková ještě mnoho let. Rusko bude čelit zběsilé inflaci a vysoké klíčové sazbě centrální banky, která zůstane ještě dlouho dvouciferná a v příštích týdnech bude pravděpodobně opět zvýšena,“ píše Аlexandra Prokopenko na stránkách Carnegie Centre.
Autorka dále upozorňuje, že oproti očekávání (a dokonce i v rozporu s předchozími prognózami samotných ruských úřadů) se nyní plánuje zvýšení vojenských výdajů o 22,6 procenta oproti letošnímu roku a o celých 54,5 procenta oproti původnímu návrhu rozpočtu na rok 2025, který byl sestaven na konci roku 2023. „Jinými slovy, Vladimir Putin se nehodlá vzdát svých ambicí na Ukrajině a je připraven dále zvyšovat výdaje na válku, bez níž podle něj jeho režim nemůže přežít.“
Zvyšovat se ale budou i výdaje na platy vysokých ruských činitelů. „V roce 2025 budou výdaje státního rozpočtu na položku ,Prezident Ruska a jeho administrativa‘ činit 30,9 miliardy rublů, což je o 25,6 procenta více než letos. Z materiálů k rozpočtu vyplývá, že nárůst výdajů je způsoben zvýšením platů jak samotného prezidenta, tak zaměstnanců Kremlu. Stejně výrazný nárůst je uveden pouze u jedné položky – ,Národní obrana‘. V příštím roce vzrostou rovněž o zhruba 25 procent a budou činit ještě více, než se očekávalo – rekordních 13,5 bilionu rublů,“ píše na Telegramu novinářka Farida Rustamova.
Letos v červenci Vladimir Putin prohlásil, že příjmy rozpočtu rostou, ale že v Rusku nejsou žádné peníze navíc. Podle Putina je třeba „co nejpečlivěji sledovat finanční disciplínu“ a věnovat pozornost „kriminální“ činnosti. Měl zjevně na mysli korupci, z které byli letos obviněni četní vysoce postavení činitelé ministerstva obrany.