Na veřejnost se dostal tajný plán Ruska, mluví o úmyslech s Moldavskem

Vladimir Putin (ČTK)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Do médií se dostal tajný ruský plán z roku 2021. Má za ním stát Federální bezpečnostní služba Ruské federace (FSB). Pětistránkový dokument měl být vypracován s cílem destabilizovat Moldavsko. Dosáhnout toho Moskva chce pomocí proruských skupin, pravoslavné církve a výhružkami zastavením dodávek zemního plynu. Informovala o tom americká stanice CNN, která má plán k dispozici. 

Dokument měl být vypracován s cílem zabránit příklonu Moldavska k Západu, například zabránit vstupu země do Evropské unie nebo do NATO. Rusko chce také dosáhnout závislosti Moldavska na ruském plynu, aby tím mohlo posilovat svůj vliv.

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Součástí plánu je také zabránit Kišiněvu, aby získal kontrolu nad separatistickým územím Podněstří, kde se nacházejí ruští vojáci. Země diktátora a masového vraha Vladimira Putina chce podle uniklé listiny zároveň Moldavsko přesvědčit, aby se připojilo k Eurasijské ekonomické unii sdružující kromě Ruska také Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán.

Dokument rozděluje cíle Ruska na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Mezi ty krátkodobé patří například „podpora moldavských politických sil obhajujících konstruktivní vztahy s Ruskou federací“ nebo „neutralizace iniciativ Moldavské republiky zaměřených na eliminaci ruské vojenské přítomnosti v Podněstří“. Podpora proruských politických sil v Moldavsku má probíhat také pomocí pravoslavné církve.

U střednědobých cílů plán hovoří o „opozici proti expanzivní politice Rumunska v Moldavské republice“ a „opozici proti spolupráci mezi Moldavskou republikou a NATO“. V dlouhodobém horizontu pak Rusové v Moldavsku plánují „vytvoření stabilních proruských skupin mezi moldavskými politickými a ekonomickými elitami“ a „vytvoření negativního postoje k NATO“.

Že je obsah dokumentu realita, potvrzuje nový moldavský premiér Dorin Recean. Moskva se podle něj už dlouho snaží zařídit, aby Moldavsko ztratilo suverenitu v zahraniční politice. Naopak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov něco takového odmítá.

„O existenci takového plánu nic nevíme. Nevylučuji, že se jedná o další falešný plán. Rusko vždy bylo a zůstává otevřené budování dobrých sousedských, vzájemně výhodných vztahů, a to i s Moldavskem,“ prohlásil Peskov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články