Na videu teroristů z IS jsme omylem, tvrdí generál Šedivý

Eric Drooker

Bezpečnostní situace u nás není podle bývalého náčelníka Generálního štábu tak dramatická, jak prezentují česká média. Islámský stát sice zařadil naši republiku mezi své úhlavní nepřátele, ale, jak si myslí generál Jiří Šedivý, vlajka ČR prý v propagandistickém videu je jen do počtu. V rozhovoru pro Právo také Šedivý připodobnil islám ke křesťanství a vysvětlil, kde čeká největší hrozba od teroristů.

Hodili jsme se do počtu

Po teroristických útocích v Paříži je strach z možného dalšího útoku cítit i v České republice. Obzvlášť potom, co Islámský stát zveřejnil video, ve kterém naši vlajku zařadil do takzvané „koalice ďáblů“, varovali odborníci na možnou hrozbu. Generál Šedivý však nepřikládá tomuto klipu velkou váhu. „Jestli se česká vlajka objevila na jejich seznamu, či ne, není z mého pohledu tak důležité. Podle mého názoru spíš potřebovali doplnit obrázek do uceleného symbolu,“ myslí si profesionální voják.

Eric Drooker

Nejsme cílem terorismu

Česká republika prý nenabízí pro teroristy tolik možností k útoku nebo lehkou možnost se skrýt. Přesto si musíme dát pozor na příliv islamistů. „Máme informace, že se naše zem stala tranzitním státem pro přesuny islamistů do západní Evropy. Jsme v jejich hledáčku, ale určitě ne jejich hlavním cílem,“ varuje Šedivý. Zároveň připouští, že riziko útoku se postupně zvyšuje. „Že to dělají takzvaní vlci samotáři, je sice pravda, ale jejich počet se zvyšuje. Útočníci se radikalizují a používají improvizované prostředky proti lidem, které neznají. To je skutečný teroristický čin – někoho za každou cenu zabít,“ vysvětluje generál.

Zkušenost s křesťanstvím nám pomůže

Islámský terorismus připodobňuje Jiří Šedivý ke křesťanství. „To, že je někdo islámského vyznání, zdaleka neznamená, že je potenciální terorista,“ říká. „Ale islám se vyvíjí podobným způsobem, jako se vyvíjelo křesťanství. Je tu určitá paralela,“ myslí si bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR. „Ale mezi křesťanstvím a islámem je rozdíl zhruba 700 let a křesťanství před 700 lety také rozšiřovalo své dominium tím, že používalo metody, které by dnes byly neakceptovatelné,“ tvrdí Šedivý. „Musíme to brát jako fakt a udělat vše, abychom využili zkušenost, kterou křesťanství má, a s rozumnými představiteli islámu hledali cestu, která zabrání silné radikalizaci,“ dodává.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]