Na vládě čeká Babiše petice občanů. Víme, co požadují

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti)  (ČTK)

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) | FOTO: ČTK

Podle informací deníku FORUM 24 obdrží dnes Andrej Babiš petici občanů, ve které ho vyzývají k tomu, aby Česká republika okamžitě uvalila ekonomické sankce na Turecko. A to na tak dlouho, dokud nebude zastavena turecká agrese vůči severní Sýrii a turecká vojska se nestáhnou zpět na vlastní území. Na Úřadě vlády mu dokument předá europoslanec Mikuláš Peksa spolu s poslancem Františkem Kopřivou.

První společné hlídky zahájilo Turecko společně s Ruskem na severovýchodě Sýrie na podzim. Hlídky představují výsledek říjnové dohody mezi Ankarou a Moskvou. Podle tureckých médií mají aktuálně prostupovat syrským vnitrozemím, a to až do vzdálenosti deseti kilometrů od turecké hranice.

Ivan Bartoš (Piráti)

Cílem rusko-tureckých hlídek je zamezit návratu oddílů syrských Kurdů, kteří se museli na základě dohody mezi Moskvou a Ankarou od této linie stáhnout. Dohodou byla na začátku zároveň ukončena říjnová ofenzíva turecké armády.

Při této ofenzívě ovládlo Turecko na severu Sýrie pohraniční úsek v délce 120 kilometrů. Původní plán Ankary přitom obnášel zřízení bezpečnostního pásma podél hranice v délce 450 kilometrů. Ale její plány následně zmařila syrská armáda, kterou povolali na pomoc Kurdové, jimž je připisován i podíl při porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Vojenské operace tehdy probíhali ve spolupráci s americkými silami, které se z regionu následně stáhly. Posléze nastoupily právě turecké jednotky s tím, že považují kurdské milice za teroristy.

Aktuálně tedy probíhají rusko-turecké hlídky mezi městy Rás al-Ajn na východě a Tall Abjad. Hlavním cílem stále zůstává omezení vlivu Kurdů u hranic s Tureckem. Mezi jeho dalšími plány patří i vytvoření „uprchlického města“ a přesunu dvou milionů 3,6 milionů Syřanů z tureckého území.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]