Na zbabělce není čas, řekl lékař, kterého zabil koronavirus. Odmítl prosbu rodiny, aby omezil práci

Ilustrační foto  (freepik.com)

Ilustrační foto | FOTO: freepik.com

Většina zdravotníků bere v souladu s Hippokratovou přísahou pomoc ostatním jako poslání a povinnost. V současné době to platí dvojnásob a mnozí lékaři a sestry tak slouží, dokud nepadnou nebo je nezastaví nákaza covidem-19. Právě ta se stala osudnou doktorovi z Velké Británie, o němž informuje deník The Sun.

Přestože Gamalu Osmanovi vzal koronavirus loni v září bratra, lékař nepolevoval ve své službě veřejnosti. Rodina ho prosila, aby omezil svůj kontakt s pacienty a snížil tak riziko nakažení. Na to však řekl jediné: „Na zbabělce není čas.“

Jako člověk z první linie se měl dočkat přednostního očkování. Tři týdny před první injekcí se ovšem dozvěděl, že je nakažený. O několik dní později svůj boj s covidem prohrál. I když byl třiašedesátiletý lékař téměř v rizikové skupině a virus mu zabil sourozence, nepřestal s prací. „Navzdory této tragédii a mnoha prosbám přátel, kolegů a příbuzných, kteří se ho snažili přesvědčit, aby minimalizoval riziko nákazy, byl odhodlán pokračovat v péči o akutně nemocné pacienty s covidem-19,“ říká Osmanův kolega dr. Prashanth Mamilla.

Dr. Gamal Osman (Zdroj: repro www.gofundme.com)

Ten také připomněl, že smrt jeho přítele není zdrcující pouze pro kolegy z nemocnice, ale především pro Osmanovu rodinu. Jeho manželka a sedm dětí (šesti z nich je méně než 20 let) se musí vypořádat jak s tragickým úmrtím manžela a otce, tak s finanční zátěží, která na ně nyní dolehne, říká doktor z North Bristol NHS Trust.

Zaměstnanci této nemocnice se nyní snaží Osmanově rodině pomoci. „Chtěli bychom splatit velkorysost, kterou Gamal každý den projevoval. Pokud jste se ve svém pracovním životě setkali s Gamalem nebo pokud chcete jen pomoci a máte pocit, že byste mohli přispět k finančnímu zabezpečení jeho manželky a dětí, žádáme vás, abyste zvážili dar pro rodinu,“ vyzývají spolupracovníci zesnulého lékaře. Prozatím bylo vybráno přes 100 tisíc liber (zhruba tři miliony korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články