Na Zemanův ples přišli i rusínští separatisté. Fotili se s jeho dcerou Kateřinou

Facebook

Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan s Kateřinou Zemanovou | FOTO: Facebook

Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan jsou lidé, kteří řídí Celosvětovou radu podkarpatských Rusínů. Ta požaduje autonomii pro Zakarpatskou oblast Ukrajiny. Mají blízko k šéfovi SPD Tomia Okamury a podle Aktuálně.cz se zúčastnili akce ultrapravice v Praze. A v pátek také navštívili ples prezidenta Miloše Zemana – a nebylo to poprvé, kdy se objevili na Pražském hradě.

Ťasko svou účast oznámil na Facebooku, když zveřejnil fotografie s dcerou Miloše Zemana Kateřinou. Oba muže Zeman přijal například v září, těsně předtím, než se zúčastnili „delegace“ na Ruskem okupovaný Krym. Tu ostře odsoudila ukrajinská ambasáda. „Zvlášť znepokojuje informace, že účastníci této skupiny prý jednali se zástupci ruské okupační správy o ‚zavedení turistických skupinových zájezdů‘ z ČR na okupovaný Krym, což by bylo přímým porušením režimu sankcí EU,“ uvedli tehdy zástupci Ukrajiny.

Ťasko s Džuhanem byli také před dvěma lety v Zemanově volebním štábu, kde společně očekávali výsledek prezidentské volby. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil separatistické snahy za „vnitřní záležitost Ukrajiny“ a odmítl, že by Hrad měl na organizaci nějaké vazby. Ovšem Džuhana zná již od roku 2012, kdy navštívil jeho restauraci Dašické sklepy.

Pavel Hofman

Není to poprvé, kdy se ukázalo, že má Miloš Zeman kladný vztah k separatistům na Ukrajině. Ve Španělském sále 28. října 2019 se při udělování státních vyznamenání objevili zástupci organizace Kyrym birligi (Krymská jednota).

Toto krymskotatarské uskupení je velice proruské a tamní propaganda jej v médiích ráda využívá jakožto jediné zástupce krymských Tatarů.

 Krymská jednota psala o Zemanovi také na svém facebookovém profilu: „Miloš Zeman je evropský politik, který uznal Krym za součást Ruské federace. Kyrym birligi si velmi cení toho, že si naší činnosti všimli na mezinárodní úrovni.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner