Na známém webu vyšla další kritika Babiše kvůli zneužívání dotací a střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Webový portál EUobserver.com se zaměřuje na témata spojená s Evropskou unií. Nyní na něm vyšel komentář holandské europoslankyně Lary Woltersové, který velmi nelichotivě hodnotí českého premiéra Andreje Babiše v souvislosti s rozdělováním evropských dotací.

Andrej Babiš  (ČTK)

Woltersová připomíná text New York Times o problému dotací, ale i fakt, že již skoro před měsícem se dostaly do médií výsledky auditu Evropské komise, který se týká Babiše a jeho střetu zájmů.

Woltersová se v textu zabývá zejména tím, že podobné praktiky musí skončit s novým rozpočtem EU, tedy s Víceletým finančním rámcem, o kterém se bude v příštím roce vyjednávat. To ostatně zmiňuje celá řada dalších zástupců Evropské unie.

Europoslankyně o Babišovi píše: „Jeho bývalá firma, zemědělský holding nyní fungující ve dvou svěřenských fondech, je jedním z největších příjemců evropských dotací v České republice. Je ironií, že Babiš a Orbán jsou nejhlasitějšími kritiky EU.“

Podle Woltersové oslabí demokracii v EU zejména to, pokud se k věci bude mlčet. „Je proto životně důležité, aby EU měla prostředky k potrestání vlád, které využívají peníze evropských  daňových poplatníků, aby upevnily svou moc, než aby sloužily občanům,“ uvádí.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Europoslankyně připomíná, že by měly existovat možnosti finančních sankcí ve chvíli, kdy je v členské zemi porušován zákon, návrh však uvízl na Evropské radě – tedy tam, kde například Českou republiku zastupuje právě Andrej Babiě.

„Je načase, aby se vedoucí představitelé EU postavili za integritu a transparentnost, schválili nařízení týkající se právního státu a učinili z nedemokratického sebeobohacení něco, co patří do minulosti,“ napsala Woltersová.

Není to zdaleka poprvé, kdy se potíže českého premiéra objevily v zahraničních médiích. Pravidelně se o něm informuje v Německu či ve Velké Británii, v USA je tématem zejména pro The New York Times. V médiích po celém světě se objevují také informace o protestech spolku Milion chvilek pro demokracii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]