Nad Mynářem už není ochranná ruka? Kancléř musí řešit milionové problémy a nikdo mu nepomáhá

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý | FOTO: ČTK

Druhou prezidentskou kampaň současné hlavy státu stále obestírají mnohá tajemství. Tím nejvýraznějším jsou finanční nesrovnalosti, které se objevují v hospodaření spolku Přátelé Miloše Zemana, přes který protékaly sponzorské dary. Některé částky, které měly sloužit k využití na propagaci, totiž nelze spojit s jakýmkoliv donátorem. Vratislav Mynář, který by měl mít vysvětlení, ovšem mlčí. Zdá se však, že už nebude mít tak klidné chvíle jako v době, když se o jeho problémy starali prezident s premiérem.

O původu peněz na prezidentské kampaně Miloše Zemana se spekuluje již pěknou řádku let. Tu první totiž měli podle mnohých informací sponzorovat lidé napojení na Kreml, s nimiž má dobré vztahy prezidentův poradce Martin Nejedlý. Tato obvinění se však nikdy nepodařilo potvrdit, takže zůstávají pouze v rovině veřejného tajemství.

()

To druhou volbou, konkrétně jejím finančním pozadím, se už však zabývá například Transparency International, jejíž podnět prozkoumal server Aktuálně.cz. Ten zjistil, že ani účetní uzávěrka spolku Přátelé Miloše Zemana neukázala, kde se některé peníze na kampaň před druhou volbou vzaly. Konkrétně se jedná o 2,3 milionu, u nichž nelze určit zdroj. Nedokáže to ani Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Mynář ovšem bude mít nejen starosti s tím, aby vysvětlil, jak funguje spolek, jehož je předsedou, ale zřejmě ho bude čekat i vrácení šestimilionové dotace na penzion, který vlastní v Osvětimanech. Zde totiž po vzoru Andreje Babiše a Čapího hnízda získal peníze, které mu nenáležely. Vrácení ovšem přestalo ministerstvo financí znenadání nárokovat a zdálo se, že kancléř vyzrál na systém.

Dnešní zpráva o zásahu Igora Stříže ovšem Mynáře jistě nepotěší. Nejvyšší státní zástupce se totiž domnívá, že rozhodnutí rezortu Aleny Schillerové bylo nezákonné a šest milionů, které putovaly, kam neměly, by se mělo vrátit. Dáreček kancléřovi od ministerstva financí se tak bude přezkoumávat u soudu.

Je až s podivem, že se obě věci začínají řešit ve stejnou dobu, navíc v době, kdy se prezident z akvária v Lánech nemůže svého podřízeného zastat. Za běžných okolností, které jsme znali za poslední roky, by zřejmě nějak zasáhl i Andrej Babiš, ale ten je nyní s Mynářem na „válečné stezce“, tudíž kancléř nemůže počítat ani s pomocí premiéra v demisi.

Vzhledem k tomu, že Vratislava Mynáře stále prověřuje policie i kvůli možnému zneužívání prezidentských funkcí v momentech zdravotní indispozice Miloše Zemana, není hradní kancléř v úplně komfortní situaci. Rozhodně si ji však zapříčinil sám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]