Nad Ostravou se ukážou nejnovější americké stíhačky F-35. Startují Dny NATO

Stíhačka F-35A Lightning (US Air Force / Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0)

Stíhačka F-35A Lightning | FOTO: US Air Force / Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0

V sobotu a v neděli 17.18. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava proběhne již 22. ročník Dnů NATO a zároveň 13. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Letošní přehlídky se účastní více než dvacet zemí z celého světa.

Za dobu svého konání si akce vydobyla pověst největší bezpečnostní přehlídky v Evropě. Cílem je prezentovat široké veřejnosti pestrou škálu prostředků, kterými disponuje Armáda České republiky, ale i její spojenci a sousedé.

(Týdeník FORUM)

Hlavní program je složen z leteckých ukázek, prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek a také bohatého doprovodného programu v podobě besed, filmových projekcí či odborných seminářů.

Na co se mohou letos diváci těšit? Největším tahákem bude bezesporu první představení bojových letounů 5. generace F-35 Lightning II ve vzduchu, ale také premiérová dynamická ukázka Gripenu E ve střední a východní Evropě. Zajímavou perličkou na Dnech NATO jistě pro mnoho lidí bude účast prvního státu z Jižní Ameriky. Brazílie na statické ukázce představí transportní letoun C-390 Millenium, který může být jedním z potenciálních kandidátů v rámci modernizace letky transportních letounů naší armády.

Milovníci akrobacie se mohou těšit na vystoupení skupin Patrouille Suisse a Wings of Storm. Své umění ukáže rovněž český vicemistr světa v akrobatickém létaní Martin Šonka na cvičném letounu Z-142C AF.

Pozornost na sebe jistě strhne belgická F-16 ve speciálním nátěru s názvem Dream Viper. Ten, kdo dává přednost vrtulníkům před letadly, si jistě nenechá ujít dynamickou ukázku Mi-24P, statickou i dynamickou ukázku Black Hawku a NH90 či jedno z posledních veřejných vystoupení českého Mi-24/35V. Tyto stroje totiž budou v budoucnu nahrazeny vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Ty si návštěvníci budou moci prohlédnout na statických ukázkách.

Vstup na akci je zdarma a areál bude pro návštěvníky otevřen v sobotu od 8.30 do 18.00 hodin, v neděli od 8.30 do 17.00 hodin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články