Naděje celého světa, že v Kremlu zvítězí zdravý rozum, se nenaplnily, řekl ukrajinský velvyslanec v ČR

Odvolaný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis (Pavel Hofman / FORUM 24)

Odvolaný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes zareagoval na invazi ruských vojsk na území jeho země. Podle jeho slov se jedná o snahu Vladimira Putina zničit ukrajinský národ. Perebyjnis proto vyzval spojence, aby na Rusko uplatnili nejpřísnější sankce. Napadená země se podle jejího velvyslance v České republice bude bránit za použití všech dostupných prostředků. Ukrajinská vojenská morálka je podle něj vysoká. 

„Chtěl bych vás informovat, že naděje celého světa, že v Kremlu zvítězí zdravý rozum, se nenaplnily. Vladimir Putin dnes ráno oznámil novou vlnu agrese vůči Ukrajině,“ řekl úvodem Perebyjnis. „Účelem ruské vojenské operace je zničit ukrajinský stát a násilně se zmocnit ukrajinského území. Ruské jednotky útočí na mírumilovná ukrajinská města z různých směrů, včetně dočasně okupovaného Donbasu a Krymu,“ dodal.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Velvyslanec zároveň zdůraznil, že jde o válečný akt a útok na suverenitu a územní celistvost jeho země. „Ukrajina aktivovala své právo na sebeobranu v souladu s mezinárodním právem. Bojový duch ukrajinské armády je vysoký a naši vojáci jsou připraveny odrazit agresorský stát. Udělají vše, co je v jejich silách, aby ubránili ukrajinskou zemi,“ připomněl Perebyjnis.

Ukrajina podle jejího velvyslance vyzývá mezinárodní společenství, aby okamžitě jednalo. Pouze jednotné a rozhodně kroky totiž mohou zastavit agresi Vladimira Putina vůči Ukrajině. „Naši partneři musí okamžitě aktivovat balíček dalších sankcí,“ řekl diplomat s tím, že žádá spřátelená města, aby nepřestávala s dodávkami zbraní a munice.

„Ukrajinské vojenské síly důstojně čelí pokusům nepřítele o prolomení státní hranice. Situace je pod kontrolou ukrajinské armády, ruská vojska trpí ztráty. Bylo sestřeleno pět letadel a dva vrtulníky ruských vzdušných sil, poškozeny dva tanky, zničeno několik nákladních automobilů. Prezident vydal rozkaz, aby ozbrojené síly Ukrajiny činily agresorovi maximální ztráty,“ sdělil na tiskové konferenci Jevhen Perebyjnis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]