Naděje pro Českou republiku

(Archiv)

FOTO: Archiv

Český národ stojí na osudové křižovatce. Nadcházející prezidentská volba představuje jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, před jakým kdy stáli voliči v České republice. Nestojí zde proti sobě pouze dvě osoby, jeden vysoký důstojník proti jednomu dolarovému miliardáři. Stojí zde proti sobě doslova dva světy.

Ten první svět se řídí rozumem, pravidly a staví na faktech, na jejich klidném posuzování.

Ten druhý svět se řídí účelovostí, osobním prospěchem a vypjatými emocemi. V tomto světě je dovoleno cokoli, co vede k cíli.

Je zřejmé na první pohled, že ten první svět představuje Petr Pavel a ten druhý Andrej Babiš.

Osudovost této volby nespočívá v tom, že by se hned v neděli mohl změnit politický režim, kdyby předseda hnutí ANO zvítězil. Takový výsledek by se ale blížil tragédii, kterou znamenaly volby v roce 1946, kdy 40 procent voličů volilo komunistickou stranu. KSČ tehdy neříkala, že zavede totalitní režim. Ale pomátla lidi svým vypjatým populis­mem.

Babiš neříká, že ­zavede  autoritativní režim. ­Jenže veškeré kroky, které dělá, k nástupu autoritářství vedou. Protože nerespektuje pravidla a sází na sílu. Přitakání světu Andreje Babiše znamená příklon k ruskému putinovskému stylu politiky. Proto by v Kremlu měli z Babiše radost.

Mysleme na to, v jak vážné situaci se nachází naše země, v jak vážné ­situaci se nachází Evropa a celý svět. Naše prezidentská volba má zásadní mezinárodní ­rozměr. Nesmíme zklamat.

Volme důstojnost proti buranství. Nesmíme udělat Kremlu radost.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články