Naděžda Savčenková: Moje poslední slovo. Na Ukrajinu mě vrátí! Živou, nebo mrtvou.

Eric Drooker

Ukrajinská pilotka Savčenková, obžalovaná z vraždy (viz níže) drží ode dneška „suchou“ hladovku, což znamená, že nebude kromě potravy přijímat ani tekutiny. Protestuje tak proti včerejšímu nečekanému přerušení soudního stání, při němž měla pronést závěrečnou řeč. Soudce však bez zdůvodnění jednání odročil na 9. března. Savčenková napsala včera své „poslední slovo“, jež bylo odpoledne publikováno na jejím oficiálním facebookovém profilu:

Nadija Savčenko: Poslední slovo
Já neuznávám žádnou vinu, ani rozsudek, ani ruský soud. V případě odsouzení – odvolání nebude. Chci, aby celý civilizovaný demokratický svět pochopil, že Rusko je země třetího světa s totalitním režimem a diktátorem, tyranem, který plive na lidská práva a mezinárodní právo.

Absurdní je, když ti, kteří unášejí lidi a vystavují je mučení, pak předstírají, že mají právo je soudit. O jakém spravedlivém procesu může být řeč? V Rusku soud není! Je to fraška loutek Kremlu a myslím, že je naprosto zbytečné tím trávit čas svého života a podílet se na tom!

Proto žádné odvolání nebude, a učiním následující: jakmile vyjde rozsudek, budu pokračovat s hladovkou dalších deset dní, dokud rozsudek nenabude právní moci. Bez ohledu na překlad do ukrajinštiny, protože překladem chtějí úředníci jen natahovat čas. Na deset dní vyhlásím suchou hladovku a pak mají právě deset dnů, aby mě vrátili zpět na Ukrajinu, odkud jsem byla unesena! A je mi jedno, jak se budou hájit. Slyšela jsem o docela dobré schopnosti Petra Porošenka v diplomacii. Tak doufám, že jeho diplomatické schopnosti stačí na to, aby se domluvil s jedním idiotem v Rusku. Koneckonců, slíbil mé matce, že na prvomájových oslavách v roce 2015 budu doma.

A pokud se budou domlouvat, život mě bude opouštět, ale stejně mě Rusko vrátí na Ukrajinu, živou či mrtvou! Ale vrátí!

Těchto deset dní bude vedle vězeňské brány ve dne i v noci stát moje sestra a bude čekat – jestli vyjdu, nebo mě vynesou.

Pokud ji odsoudíte – na její místo přijde má matka, je jí 77 let. Odsoudíte i ji? Pokud ano, na její místo se postaví má kamarádka, můj přítel, a následně další Ukrajinec za Ukrajincem! A pamatujte – všechny prostě nezavřete! A když tady budou stát mí krajané, poctiví a slušní Rusové ze sousedních domů začnou přinášet horký čaj, sendviče a přikrývky, protože každý z nich chápe, že ve stejné situaci může být příště dítě někoho z nich. Ve vězení národů s názvem Rusko!

Takhle začíná Majdan! Tohle potřebujete?! Vy se toho bojíte jako ohně! Takže pro Kreml je lepší, aby mě vrátil zpátky na Ukrajinu co nejdříve, a živou!

A všemu světu s demokratickými hodnotami je lépe pochopit poučení z historie a připomenout si, že Evropa příliš tolerovala Hitlera, Amerika nebyla dost silná, a to vedlo ke druhé světové válce! Putin je tyran s komplexem Napoleona a Hitlera dohromady. Medvěd lidské řeči nerozumí, chápe pouze jazyk síly. Proto pokud se nestaneme rozhodnějšími, a včas nedefinujeme své priority, brzy nastane třetí světová válka.

Ted už jako politik vím, že nikdy nepodám ruku Rusku na politické scéně. Nelze podat ruku někomu, kdo vás držel v poutech a váš národ v řetězech. Ale nad každým politickým rozhodnutím budu vždy přemýšlet s ohledem na to, co přinese obyčejným lidem, jak na Ukrajině, tak v Rusku. Protože navzdory všemu v Rusku stále existuje mnoho poctivých, slušných, dobrých a nešťastných lidí.

Případ Savčenková
Savčenková je obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Podle soudu předloni v létě v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny úmyslně navedla minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů. Dva ruští novináři byli při následném útoku zabiti. Savčenková trvá na tom, že je nevinná a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena a že ji separatisté zajali ještě před útokem. Ukrajinské pilotce hrozí maximální možný trest 25 let vězení.

Savčenková a její právníci si stěžují na opakované a podle nich záměrné protahování procesu. „Zítra ráno se s ní uvidíme ve vazební věznici a uděláme vše pro to, abychom ji přiměli nedělat to, protože nikdo nemůže přežít více než pět dní bez jídla a vody,“ řekl podle agentury AFP její obhájce Nikolaj Polozov.

Během svého věznění byla Savčenková na Ukrajině zvolena poslankyní parlamentu za stranu Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Její 20 měsíců trvající věznění vyvolalo silné mezinárodní protesty. Řetězovou hladovku za její propuštění například drželi poslanci Evropského parlamentu.

V médiích se objevují spekulace, že po vyhlášení rozsudku bude pilotka vyměněna za ruské důstojníky vojenské rozvědky zatčené na Ukrajině během vojenských operací v Donbasu. „Rusko ale velmi nesnadno vyměňuje svoje lidi, protože vychází z toho, že tam Rusové nejsou. Navíc nemůže Savčenkovou pustit, protože z ní udělalo mučednici,“ poznamenal komentátor Jefim Fištejn v pořadu 90’ na ČT24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner