Nadpoloviční většina podnikatelů se bojí zavedení EET

Eric Drooker

Plných 56 procent oslovených podnikatelů a živnostníků má obavy ze zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Čtrnáct procent z nich se pak obává, že dopady EET na jejich podnikání budou likvidační. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi. Dotázaní se bojí hlavně nárůstu administrativní zátěže, vysokých pořizovacích nákladů na nový přístroj, ale také možného zneužití posílaných dat. Reportáž odvysílala Česká televize v nedělním pořadu Události.

agentura Median pro ČT

Rovná polovina respondentů (50 %) je přesvědčena, že zavedení EET povede ke zneužívání povinně zasílaných informací. Plných 58 % oslovených podnikatelů pak je přesvědčeno, že navržená kompenzace formou daňové slevy 5000 korun na nákup elektronické pokladny je nedostatečná.

agentura Median pro ČT

Podnikatelé a živnostníci se také obávají náhlých problémů s internetovým připojením. Část z nich dokonce tvrdí, že pokud budou registrační pokladny spuštěny, ukončí svou činnost. Naopak dvě pětiny z nich už pokladny používají, případně si od nich slibují omezení nekalé konkurence.

„Nejvíce se toho obávají živnostníci v oblasti řemesel a stavebnictví. Z nich se kolem nějakých dvaceti procent bojí, že by to mohlo zlikvidovat jejich živnost,“ upřesnil sociolog a vedoucí výzkumu agentury Median Daniel Prokop.

Median pro ČT

Názor na povinné elektronické pokladny rozděluje podnikatele i podle jejich velikosti. Ti menší s obratem do půl milionu korun ročně se jich obávají více než větší živnostníci. Ministerstvo financí řízené oligarchou Andrejem Babišem chystá proto na příští rok informační kampaň. Ta ale bude spuštěna až poté, kdy začne zákon platit. Dřív totiž Babiš státní peníze za propagaci pokladen utrácet nemůže.

Zdeněk Pohlreich (Wikipedie)

Data z průzkumu také naznačují, že EET je z velké části i politickým tématem. Dokládají to rozdílné postoje živnostníků v závislosti na tom, koho sami volí. „Mezi voliči ANO elektronické evidenci důvěřuje velká většina, nějakých 70 procent si myslí, že se zvýší výběr daní a narovná se to prostředí. Mezi voliči TOP 09 a ODS naopak velká menšina,“ potvrzuje Prokop.

S tím, že by mohly pokladny zlepšit výběr daní, souhlasí jen polovina samotných živnostníků.

Median pro ČT

Zatím stále není jasné, kdy a zda vůbec zákon začne platit. Poslanci mají schvalování elektronických pokladen v programu schůze už na příští týden. Pravicová opozice ale ujišťuje, že ve sněmovně spustí ve třetím čtení velké obstrukce.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články