Nagyová jde opět k soudu, tentokrát kvůli vyzrazení informace BIS

Eric Drooker

Pražský městský soud začne příští týden projednávat další z kauz, v nichž čelí obvinění někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová (dnes Nečasová). Aktuální obžaloba se týká údajného vynesení utajované informace z Bezpečnostní informační služby (BIS). Vedle Nagyové hrozí trest i lobbistovi Ivu Rittigovi, jeho právníku Davidu Michalovi a exporadci ministra zemědělství Tomáši Jindrovi. Soudní senát zatím hlavní líčení nařídil na tři dny.

Nagyové hrozí osm let za mřížemi

Olomoucké vrchní státní zastupitelství tvrdí, že Nagyová prozradila Rittigovi zpravodajskou informaci, díky které lobbista mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“. Současná manželka expremiéra Nečase za to může jít v případě prokázání viny až na osm let za mříže, zbylým třem obžalovaným může soud uložit maximálně tříletý trest.

Předmětnou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky dostal Nečas 21. března 2012. Zpráva měla stupeň utajení „důvěrné“ a obsahovala dvě utajované přílohy – analytické zprávy BIS. Nagyová, která s premiérem měla už v té době blízký vztah, se o dokumentu dověděla „dosud nezjištěným způsobem“. Se záměrem, aby se informace dostala k Rittigovi a Jindrovi, údajně její obsah sdělila na schůzce konané o šest dní později lobbistovu právníkovi Michalovi. Ten podle obžaloby vše obratem prozradil nejprve telefonicky Rittigovi a poté osobně Rittigovi i Jindrovi v pražském hotelu Ventana v Celetné ulici.

Obžaloba je připravena víc než rok

Na schůzku s Nagyovou v Hrzánském paláci prý Michala poslali právě Rittig s Jindrou, protože se předtím od Nagyové a ministra zemědělství Petr Bendla (ODS) obecně dověděli o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že materiál se týká právě jich.

Státní zástupci původně podali obžalobu už loni v březnu, a to v režimu utajení. Soud ji ale vrátil s tím, že k takovému postupu není důvod a že odtajnění obžaloby je nezbytné pro spravedlivé trestní řízení. Žalobci poté text upravili podle přání soudu, přičemž vznesená obvinění i právní kvalifikace zůstaly beze změn. Soud obžalobu znovu obdržel letos v únoru.

Nagyovou čeká jiné hlavní líčení už v polovině června, kdy se Obvodní soud pro Prahu 1 vrátí ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy bývalé manželky Radky. Soudkyně původně Nagyovou stejně jako exšéfy rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka zprostila viny. Pražský městský soud však toto rozhodnutí zrušil a vrátil věc k doplnění dokazování. Nagyová čelí stíhání také kvůli krácení daní a rovněž v případu tzv. trafik pro trojici poslanců ODS, kde je obviněn i její manžel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner