Náhodička. Babišovi zase vyšel průzkum pro jeho noviny tak, jak potřeboval. Teď je tu strach z penzí

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Babišova MF DNES zase jednou přinesla přesně takový průzkum, jaký se hodí do politické agendy jejího majitele. Tentokrát jde o hlavní článek pátečního vydání novin, jehož titulek zní: „80 % Čechů se bojí, že nevyžije z penze“. Když si článek přečtete, je to samozřejmě daleko složitější, ovšem celkové vyznění s přesně načasovaným datem vydání, tedy v souvislosti se schválením nižší valorizace penzí, prostě odpovídá zadání stranického tisku.

Článek je hned od počátku poněkud bizarní. Hovoří zde sedmadvacetiletá Adriana, která si (překvapivě) neumí představit, jak to bude s jejím důchodem. Dalším čtením zjistíte, že dle Medianu nemá téměř nikdo peníze na to, aby si na důchod spořil. Vzápětí ale čteme: „Přestože si podle Medianu na důchod peníze odkládá 73 procent dospělých obyvatel, jen necelá třetina Čechů tvrdí, že „má vystaráno“ a na státní penzi vůbec nechce spoléhat.“

()

Takže dobrá zpráva, hodně lidí si šetří. Spousta z nich má ale dojem, že to nebude stačit. Jsou na to nějaká data? Nevíme. Znamená to, že za pár let tu už jen minimum lidí vyžije z důchodu? Taktéž nevíme, ale chvílemi to zní apokalypticky. Přesně tak, jak to po absurdním představení ohledně nižšího navyšování penzí v poslanecké sněmovně jistá část politické scény potřebuje.

Jelikož je v podobných článcích dobré připsat něco objevného, ani MF DNES toto neopomněla. Dozvídáme se proto, že mladí jsou ve výhodě, protože se tak nějak dá předpokládat, že do důchodu půjdou později než ti, kteří jsou starší než oni. Jistě, jestli máte pod čepicí, už jste to tušili, ale je dobré si to zopakovat. Prostě když jste mladší, máte víc času šetřit.

Na závěr zjistíme, že průzkum z titulní strany aktuálních novin neodráží nálady lidí poté, co byla zmiňovaná nižší valorizace schválena. Že to nedává příliš velký smysl? Ale dává. Tohle nejsou noviny, které reagují na aktuální události a dávají je pro čtenáře do souvislostí. Toto jsou noviny, které se používají k tomu, aby udržovaly v oběhu agendu svého majitele. Proto se ten článek hodí, i když je v podstatě o ničem. Říká nám, že lidé se bojí. Bojí se kvůli penzím. A tahle vláda přece penze teď řešila. To je to jediné, o co tady šlo.