Dokument: Nahrávka rozhovoru pilota s dispečerem dokazuje, že Teherán o sestřelení boeingu věděl okamžitě

Přední část trupu sestřeleného boeingu ukrajinských aerolinií u Teheránu (BBC)

Přední část trupu sestřeleného boeingu ukrajinských aerolinií u Teheránu | FOTO: BBC

Z uniklé nahrávky komunikace mezi řízením letového provozu a jedním íránským pilotem vyplývá, že úřady okamžitě věděly o tom, že ukrajinské letadlo krátce po vzletu z Teheránu sestřelila raketa. „Viděli jsme velké světlo, nevíme, co to bylo,“ hlásil pilot jiného stroje dispečerovi. Íránský režim přitom možnost, že by letoun sestřelil, po několik dnů vylučoval. Při neštěstí zahynulo všech 176 lidí na palubě.

Autenticitu předmětné nahrávky potvrdil šéf íránského týmu vyšetřovatelů Hasan Rezá Afar, který zároveň oznámil, že ji Írán předal ukrajinským úřadům. Autenticitu záznamu stejně tak potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který tak učinil ve zprávě, již v neděli večer odvysílala ukrajinská televize.

Pilot jiného stroje hlásil dispečerovi, že spatřil sérii světel z rakety, a ptal se ho, o co jde. Ten však o ničem nevěděl. Světla se podle dotyčného pilota objevila u letiště Payam, v jehož blízkosti Revoluční gardy měly spuštěný raketový systém TOR-M1. Poté, kdy mu dispečer odpověděl, že nedostal žádné hlášení, pilot trval na tom, že viděl výbuch.

„Viděli jsme velmi velké světlo, opravdu netuším, co to bylo,“ dodal. Dispečer se nato pokusil navázat spojení s ukrajinským letadlem, to už ale neodpovídalo.

Z veřejně dostupných záznamů z radarů sledujících vzdušný provoz vyplývá, že letadlo na lince 3768 společnosti Aseman Airlines bylo dostatečně blízko místu zásahu, aby jeho piloti výbuch spatřili, informovala agentura AP.

Nahrávka usvědčuje Teherán z blamáže, neboť po několik dní od 8. 1., kdy k tragédii došlo, udával za možnou příčinu technickou závadu, zatímco možnost sestřelení vylučoval. Paramilitární Íránské revoluční gardy, které mají zmíněných 176 lidí na svědomí, se přitom zodpovídají přímo vůdci ajatolláhu Chameneímu.

Předmětný letoun Írán sestřelil jen několik hodin poté, kdy gardy odpálily balistické střely na irácké základny armády Spojených států v odvetě za útok dronu, při němž v Bagdádu zemřel generál Revolučních gard Kásem Solejmání.

O nahrávce informoval v neděli večer na televizní stanici 1+1 prezident Volodymyr Zelenskyj. „Nahrávka skutečně dokládá, že íránská strana od začátku věděla, že naše letadlo sestřelila raketa, byli si toho vědomi v okamžiku sestřelení,“ prohlásil Zelenskyj. Prezident zároveň zopakoval svůj požadavek, aby data ze zapisovačů letových údajů mohli vyhodnotit vyšetřovatelé v Kyjevě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]