Zdá se, že předseda ČSSD reaguje trochu výraznějším stylem pouze v okamžiku, kdy je zahnán do kouta. Zpravidla sice následuje „starý dobrý“ Hamáček, který chce problémy vyčekat, ale to by se tentokrát stát nemuselo. Vzkaz Andreji Babišovi má totiž kromě politické i osobní rovinu.

Premiérovo vyjádření, v němž odmítl sedět ve vládě s Michalem Šmardou mnohé překvapilo. Přitom bylo jasné, že v jednu chvíli musí Babiš ustoupit Zemanovi a změnit názor na ministerského adepta. Je jedno, že sám žádost o jeho jmenování prezidentovi poslal. Zapomeňme i na to, že v televizi sebejistě vykládal, že Zemanovi na schůzce řekne a ten kandidáta ČSSD jmenuje.

Všechno je jinak, předseda vlády na dovolené změnil názor. Šmarda nikdy, nikdy nebude ministrem, a to si zapamatujtě. Babiš pochopil, že na souboj s prezidentem je slabý a ustoupil.

To ovšem nehodlá udělat Jan Hamáček. Proto poslal premiérovi jasný a důrazný vzkaz na Twitteru. „Je trochu překvapení, že premiér Andrej Babiš, který prezidentovi Michala Šmardu sám navrhl, teď najednou změnil názor,“ píše překvapený šéf sociální demokracie.

„Předpokládám, že platí dohoda a čestné slovo chlapa, že si nebudeme kádrovat vlastní ministry. ČSSD trvá na dodržení koaliční smlouvy a Ústavy,“ dodává netradičně ostrý Hamáček.

Je sice sympatické, že si předseda ČSSD konečně dupnul, dokonce si všiml Babišova porušení koaliční smlouvy, ale je to pozdě. Už za vlády Bohuslava Sobotky se několikrát ukázalo, že majitel hnutí ANO své sliby nedodržuje. Rozhodně se na tom nic nezmění ani po trochu ostřejším vzkazu na sociální síti.

Hamáček měl přemýšlet o vstupu do vlády intenzivněji, než to udělal a mohl současným problémům předejít. Stačilo třeba jen lépe poslouchat Milana Chovance, který před spoluprací s Babišem nahlas varoval.

Marně, tehdy chtěla ČSSD do vlády za každou cenu a myslela si, že premiéra ukočíruje. To je však nepodaří nikomu, protože Babiš není zvyklý mít kolegy, pouze zaměstnance. Navíc, jako chlap se nechová a slovo nedrží. To už za léta, kdy je v politice, ví snad každý.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora