Nákaza na Finančním úřadu v Praze 10 se neomezovala na kontrolní oddělení, ohrožen byl kdokoli

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Ani dva dny po úmrtí ředitele Finančního úřadu pro Prahu 10 Jindřicha Menčíka úřady oficiálně nepotvrdily informaci o příčině jeho smrti. Tou však s nejvyšší pravděpodobností byla nemoc COVID-19 způsobená čínským koronavirem, který se šířil mezi zaměstnanci. Potvrzují to právě pracovníci úřadu a nepřímo i příbuzný zesnulého ředitele.  

Reportér televize Seznam Jan Tuna na dotaz deníku FORUM 24 upřesnil, že mu informaci o tom, že pan Menčík byl nakažený koronavirem, poskytli zaměstnanci předmětného úřadu, mezi nimi i přímá podřízená zesnulého pana Menčíka. „Zprávy, které jsem zveřejnil, včetně informace o příčině úmrtí, četl i syn zemřelého a informaci nijak nerozporoval,“ odpověděl Tuna na dotaz deníku FORUM 24 po zdroji své informace.

Pravděpodobná nákaza ředitele J. M. ukazuje na rozsáhlejší přenos choroby v úřadu, než jaký byla dosud ochotná připustit Hygienická stanice hl. m. Prahy. Ta vylučovala možnost nákazy klientů úřadu, o čemž ubezpečovala i starostku Prahy 10 Renatu Chmelovou. „Ano, dne 11. 3. mě krajská hygiena ujistila, že (v té době potvrzené) dvě nakažené osoby nepřišly do styku s veřejností. A že u všech osob, s nimiž do kontaktu přišly, bylo provedeno trasování, u ostatních zaměstnanců finančního úřadu je pak průběžně sledován zdravotní stav,“ popsala deníku FORUM 24. „Na moje opakované dotazy, zda se jedná o adekvátní opatření, mi paní hygienička odpověděla, že ano,“ dodává starostka, která se oficiální informace o nákaze na úřadě domohla až poté, kdy se o věci dozvěděla z médií a sama aktivně oslovila Hygienickou stanici hl. m. Prahy. Téhož večera svolala narychlo krizový štáb a informaci sdělila dalším členům. Hned na druhý den ráno na další jednání krizového štábu pozvala zástupkyni hygieny, konkrétně vedoucí protiepidemického oddělení pro daný obvod.

Ujištění vycházející z informací předmětné hygienické stanice je ale liché, když se podle dostupných informací nakazil i samotný  ředitel, který ovšem na kontrolním oddělení nepracoval. Kontrolní odbor je ve 4. patře, zatímco kancelář ředitele o patro výš. Zůstává tedy otevřená i možnost, že se nákaza po budově s 300 pracovníky šířila vzduchotechnikou.

Jindřicha Menčíka si zaměstnanci cenili. „Všichni, se kterými jsem v kontaktu, o něm mluví jako o férovém a hodném člověku. Dělal prý maximum. Tlak byl na něj ale obrovský,“ shrnuje Tuna rozhovory s úředníky. Jindřich Menčík problém nákazy řešil ihned v pondělí 9. 3. ráno od půl osmé. Zaměstnancům podle jedné z úřednic rozeslal téhož dne mail s informací o nákaze. Tuna má mail k dispozici.

Nákaza byla potvrzena už v neděli 8. března 2020, ministryně financí Alena Schillerová však informaci potvrdila až ve středu 11. března po poledni, kdy Tuna zveřejnil zprávu na Facebooku. Úřad pak povolaná četa dezinfikovala až v pátek 13. března. „Pět dní poté a to jen, protože se to provalilo,“ zdůrazňuje reportér s tím, že původní plán dezinfekci předpokládal až na sobotu.

Nové čtvrteční vyjádření reportéra Jana Tuny, jak je uveřejnil na Facebooku:

DŮLEŽITÉ NOVÉ INFORMACE, KTERÉ NESMÍ ZŮSTAT UTAJENY A BÝT ZAMETENY POD KOBERCEM❗️Tak jsem právě dohovořil s přímou…

Zveřejnil(a) Jan Tuna dne Čtvrtek 9. dubna 2020

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner