Olympionička je na kyslíku, tvrdil Vojtěch. Nic takového se však nestalo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) | FOTO: Vláda ČR

Olympiáda v japonském Tokiu ještě ani nezačala, a česká výprava má jeden problém za druhým. Pozitivní test na koronavirus byl potvrzen už u čtyř našich sportovců. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek v televizi Nova tvrdil, že jedna ze sportovkyň má dokonce těžší průběh a skončila v nemocnici na kyslíku. Jedinou ženou, u které byla nákaza potvrzena, je ale Markéta Nausch Sluková a ta je podle dostupných informací na hotelu v povinné karanténě. Mluvčí ministerstva zdravotnictví v pátek deníku FORUM 24 sdělila, že Vojtěch pracoval s veřejnou informací, která zazněla ve vysílání Českého rozhlasu a pouze ji tlumočil.

Počet českých sportovců na olympijských hrách v Tokiu s pozitivním testem na koronavirus se rozrostl už na čtyři. Celkem jde o šest případů počínaje lékařem Vlastimilem Voráčkem, u kterého covid-19 odhalily testy už na letišti v Tokiu. Po něm následoval trenér beachvolejbalistek Simon Nausch.

Pozitivní test byl následně potvrzen také u samotných sportovců. Konkrétně u plážového volejbalisty Ondřeje Perušiče, stolního tenisty Pavla Širučka, plážové volejbalistky Markéty Nausch Slukové a silničního cyklisty Michaela Schlegela. Všichni spolu cestovali v jednom letadle.

()

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek tvrdil, že u všech nakažených není průběh nemoci bez příznaků. „Pokud vím, tak jedna z těch sportovkyň dokonce má těžší průběh. Nevím, jestli je to pravda, ale myslím, že byla odvezena do nemocnice na podporu kyslíkem,“ oznámil šéf resortu ve čtvrtečních Televizních novinách. Konkrétní jméno však neprozradil.

Zatím jedinou nakaženou ženou je beachvolejbalistka Sluková. Že by ale měla těžší průběh, to odmítá agentura Sport Invest, která sportovkyni zastupuje. „Beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková není v nemocnici s těžkým průběhem covidu, jak se objevilo v několika včerejších zprávách. Ve čtvrtek absolvovala pouze běžnou kontrolu dle standardů japonských organizátorů,“ sdělili zástupci agentury na twitteru.

Vojtěch podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové čerpal z veřejně dostupných zdrojů. „Pan ministr pracoval s veřejnou informací, která zazněla ve vysílání Českého rozhlasu, a pouze ji tlumočil. Ve vyjádření proto také nehovořil o jisté informaci, ale o informaci z doslechu,“ řekla deníku FORUM 24. „Pan ministr je moc rád, že se informace nepotvrdila,“ doplnila mluvčí resortu.

„Podle posledních informací Radiožurnálu je Sluková kvůli dýchacím problémům na klinice, kam ji lékaři převezli kvůli saturaci kyslíku,“ zaznělo ve čtvrtečním vysílání Českého rozhlasu, ze kterého měl ministr Vojtěch informaci čerpat.

„Nikde ve vysílání Radiožurnálu ani Radiožurnál Sport nezaznělo, že by měla Markéta Nausch Sluková těžší průběh, nebo byla dokonce hospitalizovaná. Ve včerejším živém vstupu, který se týkal nových případů v českém týmu a vyšetřování inkriminovaného letu ze strany Českého olympijského výboru i ministerstva, redaktor nepřesně interpretoval informaci, že je v současné chvíli sportovkyně na vyšetření na klinice v Tokiu, kde jí měří saturaci kyslíku. Za to se omlouváme,“ prozradil deníku FORUM 24 mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Popřel tak, že by ve vysílání zazněla slova, jaká později použil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Kritika kvůli letu i neočkovanému lékaři

Český olympijský výbor (ČOV) čelí od čtvrtka ostré kritice. Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za skandální, že do Tokia letěl s výpravou lékař neočkovaný proti covidu-19. „Hrubě se mi to nelíbí. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát. Já tady navštěvuji kraje a otevíráme očkovací centra bez registrace, všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali, a tady lékař naší delegace není naočkovaný,“ řekl premiér televizi Nova.

„Je to hlavně nefér vůči těm sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit. Vůbec to nechápu. Samozřejmě to všechno stojí peníze, platí to daňoví poplatníci a hrubě se mi to nelíbí,“ dodal Babiš.

„Neskutečně podceněná logistika sportovců do Tokia je v našich očích čistým amatérismem, selhání toho, kdo měl na starosti výpravu charterového letu, ne lidí na palubě. V letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného,“ opřel se do olympijského výboru David Trávníček, šéf agentury Sport Invest.

Speciálem cestovalo 42 lidí včetně čtrnácti sportovců. V karanténě nebo v izolaci jsou z letadla všichni cestující, sportovci ale mohou trénovat a soutěžit s výjimkou nakažených.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]