Nakupuje si Babiš hlasy před volbami jako loni? Volno z práce pro státní zaměstnance kritizuje opozice i ekonomové

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Předseda vlády Andrej Babiš přišel s návrhem, jak motivovat k větší proočkovanosti občanů. Chce prosadit, aby každý vakcinovaný státní zaměstnanec dostal v práci dva dny volna. Těch zaměstnanců je v České republice přes 480 tisíc. Má to ale háček, o němž se premiér již nezmiňuje: důsledky takového rozhodnutí pro stát by podle odborníků nemusely být příliš výhodné. Opozice označuje Babišův plán jako předvolební uplácení voličů.

Po soutěži o iPhone nebo tenisky přichází dva dny bez práce za očkování. Tuto pobídku navrhl předseda vlády Andrej Babiš na svých sociálních sítích. „Mám velice důležitou a pozitivní zprávu. Chceme lidi motivovat k očkování. Je pravda, že někteří z nich mají silnější reakci. I proto v pátek na vládě předložím návrh na dva dny placeného pracovního volna všem zaměstnancům pod státní službou, kteří se naočkovali od 1. ledna 2021,“ uvedl na sociálních sítích.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Jednání vlády je naplánováno na pátek v sedm hodin. Premiér prý na tento nápad přišel po schůzce s předsedou Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavlem Bednářem. Podle opozice jde Babišovi především o nákup voličů před volbami – cílová skupina je totiž široká: v České republice je podle dokumentu ministerstva financí 482 270 státních zaměstnanců, které si tímto způsobem chce premiér koupit.

Udělal to už loni, kdy se zaměřil na cílovou skupinu seniorů (kterých je v ČR 2,4 milionu), kterým před krajskými a senátními volbami slíbil vyplacení jednorázového bonusu, tzv. rouškovného. „Jde o příspěvek na kompenzaci zvýšených životních nákladů a ke zlepšení života seniorů. Jsem přesvědčený, že v této době je to mimořádně opodstatněné,“ řekl loni při oznámení tohoto bonusu vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Babiš odmítl, že by šlo o nakupování voličských hlasů, již tehdy za to byl kritizován mnohými hlasy opozice. Stejně jako dnes.

„Andrej Babiš chce dva dny volna pro státní zaměstnance, aby se očkovali. Cena? Miliardy. Když jsme mu říkali, že je potřeba udělat mediální kampaň pro očkování, ignoroval to. Teď vyhrávají dezinformace. A ještě říká firmám, ať za své peníze udělají předvolební PR vládě. Ubohost,“ zhodnotila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Návrh se nelíbí ani poslanci ODS Stanislavu Blahovi. „Státu se s očkováním nedaří podcenili dezinformační kampaň, lidé vakcínám nevěří. A tak se pan koblihář z Agrofertu pustil do předvolebního uplácení nejdřív tenisky, pak iPhony, teď dovolená pro státní zaměstnance,“ komentuje.

Kritické hlasy přitom nepochází jenom z řad opozičních politiků. „Ale proč jen státní zaměstnanci? Proč ne všichni zaměstnanci? A jaké výhody budou mít OSVČ? Reakci na očkování přece nemají jen státní zaměstnanci,“ míní ekonomka Danuše Nerudová.

Podle odhadů ekonoma Lukáše Kovandy by českou ekonomiku tato akce vyšla na 21 miliard korun. „Den volna navíc připraví českou ekonomiku o 0,25 procenta HDP. Den volna pochopitelně neznamená, že volno si mohou dopřát úplně všichni. Například zdravotníci, příslušníci bezpečnostních sborů nebo někteří zaměstnanci průmyslu s nepřetržitým provozem nemohou svá pracoviště nikdy zcela opustit,“ napsal ve svém komentáři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]