Nalijme si čistého vína, proč musel odejít Václav Klaus junior

Václav Klaus junior a Babišův dvorní novinář Petr Kolář z MFD.  Nevídané přátelství mezi Babišovým novinářem a poslancem sněmovny. ()

Na fotografii u tohoto článku vidíte Václava Klause juniora s Babišovým nejoblíbenějším novinářem z MF DNES Petrem Kolářem. Je to symbolická fotografie pro tuto situaci, kdy se Babišova média (neboli vládnoucí hnutí ANO) všemožně snaží ingerovat do vnitřních věcí politické konkurence. Podobně se kupříkladu KSČ v roce 1948 snažila měnit personální věci v ostatních stranách.

Kdysi jsme se učili, že kvalitní a seriozní publicistická práce spočívá v odhodlání jít k podstatě věci. Asi už to pro většinu českých médií neplatí. V případě vyloučení Václava Klause mladšího jsme zaplaveni gejzírem povrchnosti a zakrývání skutečných příčin.

Dětinským výkladem kauzy Václava Klause ml. je klišé, že byl účelově vyloučen z ODS kvůli svým názorům. To má navodit představu, že se ho asi někdo bál kvůli jeho geniálnímu mozku. Věří tomu ovšem jen čtenáři Parlamentních listů a diváci TV NOVA.

Je ovšem zarážející kolik komentátorů českých médií v trochu sofistikovanější formě opakuje podobně prázdné floskule, které posouvají realitu a vytvářejí falešný obraz. Mnohem pravdivějším výkladem je, že Klaus junior byl vyloučen kvůli stupiditě svých výroků a nikoli kvůli své genialitě. Ale stejně to nejde k podstatě.

Klaus útočil na západní orientaci ČR

Samotnou podstatou fenoménu Václava Klause ml. není to, zda říká absurdní výroky o holokaustu ve sněmovně nebo zda je někdy neloajální vůči své straně v dílčích otázkách, jako je třeba podpora tatínkova tajemníka Ladislava Jakla, když kandiduje za extrémistickou stranu.

Podstatou tohoto fenoménu je to, že politika Václava Klause ml. je frontálním útokem na členství České republiky ve sdružení demokratických a civilizovaných zemí Západu. Toto členství v západních strukturách je ovšem klíčovým českým národním zájmem.

Václav Klaus ml. a jeho spojenci v masových médiích (TV NOVA a MF DNES) dělají všechno proto, aby Česká republika vypadla ze světa moderní civilizace a vrátila se na zaostalé ruské smetiště. Proč to ten člověk dělá, to přesně nevíme. Nešíříme konspirační teorie. Jen vidíme jisté patologické chování a jeho důsledky.

Proč masová média hrají s Václavem Klausem společnou notu, to je také vážný signál. Nevíme sice proč, ale je třeba to brát vážně. Mimo jiné se totiž jedná i o média předsedy vlády. V Bibli se praví: „Podle ovoce je poznáte“. To je třeba připomenout i s ohledem na ten vytrubovaný klausovský „konzervatismus“.

Putinovi konzervativci jsou něco jiného než evropští konzervativci

Konzervativní komunisté nebo konzervativní zastánci Sovětského svazu či Putinovi současní ruští konzervativci nejsou totéž, co jsou dnes evropští konzervativci nebo britští konzervativci. Proto bychom u nadužívání tohoto pojmu měli zachovat ostražitost. Pokaždé jde o něco zcela jiného.

Konzervativní lpění na ruském vlastnictví Krymu je přímým opakem vůči evropskému poměrně konzervativnímu lpění na výsledcích studené války a plodech obnovy silného svobodného světa. To si už ruští konzervativci více rozumí s britskými zastánci honu na lišku, než s evropskými konzervativci, kteří mají rádi univerzalismus starozákonního desatera.

Je věcí ODS, proč vyloučila Václava Klause. Hnutí ANO ze svých řad běžně vytlačuje méně loajální členy a vůbec se o tom nemluví, protože nejsilnější hráč tu není podroben stejnému zkoumání jako jeho oponenti.

Babišův a Zemanův sluha 

Kolem vyloučení VK ml. se ale koná obrovská šou, protože to právě Babišova média intenzivně prosazují jako veřejné téma číslo jedna. Prý mu bylo ublíženo. Andrej Babiš by si prostě přál jinou a pokornější ODS. To je celé. A že si tím pádem Babiš také přeje méně prozápadní ODS než Klausovu platformu neustálého rozkládání Evropy, to je také téma k zapamatování.

Václav Klaus ml. chtěl obrátit ODS směrem ke služebnému postavení vůči Babišovi, chtěl udělat ODS bližší Zemanovi a Hradu. Chtěl, aby ODS podporovala protizápadní a zásadně antiliberální směr. Tedy podlézání autoritářům z Východu. Nalijme si čistého vína. Tohle je to, co na prvním místě dělá celou svojí politikou Václav Klaus mladší. Jeho řeči o české suverenitě vůči „zlé EU“ znějí soudruhům v Moskvě jako sladké častušky. Demokraticky orientovaná strana tohle nemůže tolerovat.

Relikt klausismu v ODS: Euroskepticismus

Fialova ODS je v nezáviděníhodné situaci. Nemiluje EU ani jako svátost, ale ani jako cílový politický projekt. Bere ji „jen“ konstruktivně jako realitu, která má v kontextu situace svůj smysl. Aspoň tak. Velmi dlouho se už hlásí k ostrovní mentalitě britských konzervativců a odmítá kontinentální a proevropskou centristickou pravici v podobě německé CDU. Je to její stará tradice, kterou ji vtiskl již Klaus starší a Petr Fiala v ní pokračuje. Takže jsme se i díky této ostrovní mentalitě ocitli na umělém ostrově, který místo moře tvoří naše okolní hory a naše komplexy. A naší proevropskou demokratickou silou jsou na našem ostrově tudíž dnes Piráti, které jinak známe jako relevantní stranu skoro jenom z Islandu. Je to nevídaný paradox českého ostrova. Piráti jsou jednou z mála proevropských relevantních sil, jež nás nyní spojují s pevninou.

Proevropská pravice není mezi voliči zanedbatelná, ale je stranicky rozložená do více stran. ODS přitom trvá na tom, že máme být hlavně „suverénní ostrov“. Ostrovní mentalita distance od Evropy přitom nepřinesla lidem ve vedení ODS nic moc dobrého. Jenom se zamotali s Klausem juniorem.

Historické důvody této euroskeptické české pozice jsou již známé, ale tato pozice nevede k moc dobrým důsledkům. Ostrovní mentalita totiž nepřináší reálné plody a výsledky. Tak třeba v případě Klause juniora jde o to, že racionální a konstruktivnější euroskeptici museli vyhodit zuřivého a bláznivého eurobijce, když chtěl mermomocí dovést zemi k czexitu.

Omyl ostrovní mentality

Britská ostrovní mentalita v podstatě omylem spustila proces brexitu. To opravdu není směr, který by mohl naši pravici dovést k úspěchu. Britští konzervativci totiž právě dovedli svoji zemi prakticky k politickému bankrotu a to právě tím, že způsobili nezodpovědný a ve své podstatě neřešitelný brexit, který sami neumí přijmout a nechtějí zodpovědně realizovat, protože samotná ostrovní mentalita je anachronismus a odchod z EU je čisté šílenství.

Dnešní moře a dnešní hory už jsou jenom přírodním úkazem a nikoli tak vážnou politickou realitou, jako před padesáti lety. A politiku je třeba provozovat efektivně uvnitř Evropy a ne proti Evropě a mimo Evropu.

Debatu o podobě Západu je třeba vést na Západě a ne se vyšachovat na Východ. Tam se už žádné debaty nepovedou.

Právě tady v Evropě je třeba zabránit mnoha nebezpečným trendům. Kupříkladu levičáckým útokům na stát Izrael, nesmyslnému nárůstu regulací, genderové absurditě, rozvracení tradičních institucí a nátlaku levice na zařizování centrálně organizovaného Dobra.

Tuto levici a její falešné náboženství, které skutečně cloumá Západem, je třeba zabrzdit na Západě a ne kvůli tomu utíkat na zaostalý a autoritářský Východ a tím opustit zásadní hodnoty, k nimž patří evropské a západní spojenectví demokratických zemí, intenzivní mezinárodní kooperace, společně sdílené hodnoty právního státu a také vůbec nejširší reálně aplikovaný katalog občanských svobod v celých lidských dějinách.

Profil VKml. v kostce: „Václave, patříte do Ruska.“

Václav Klaus mladší nepoškozoval jenom ODS. Poškozoval především Českou republiku a pracoval pro Zemana i pro Babiše. Tleskaly mu přitom všechny ruské a dezinformační weby. A zejména Babišův Plesl.

To je v kostce celý jeho politický profil. Jistě, mluvil i o odstraňování regulací a zbytečných norem. Přitom ale nadbíhal východnímu autoritářství, kde tato otázka už nehraje roli, neboť centrální regulace veškerého života je klíčovou charakteristikou „řízení společnosti“.

Václave, patříte do Ruska.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]