Spolek OBRAZ – Obránci zvířat ve středu na sociální síti zveřejnil video, které ukazuje, jak vypadají transporty živých zvířat v Česku. Odstartoval tím novou kampaň, která má na hrůzné podmínky zvířat poukázat. Jejím cílem je dosáhnout zákazu vývozu živých zvířat z Česka do zemí mimo EU nebo zařadit ochranu zvířat do ústavy.
„Krávy namačkané v nákladových prostorech kamionů tak, že mají problém se vůbec dostat k napáječce. Často trpí hladem, žízní i vlivem nepříznivých teplot při tisíce kilometrů dlouhých cestách,“ popisuje podmínky transportů živých zvířat spolek OBRAZ.
Zveřejněné video obsahuje záběry českých krav při transportu do Turecka z hranic s Bulharskem, ale i jiné, starší záběry zvířat ze zemí EU mířících za hranice unie. Transporty se navíc netýkají jen krav, jak upozorňuje spolek, ale také ovcí, prasat nebo drůbeže. Jen za první čtyři měsíce loňského roku se podle údajů Státní veterinární správy vyvezlo z Česka do třetích zemí přes sedm milionů zvířat.
Právě na to se zaměřuje kampaň s názvem Lepší zákony pro zvířata. „Dlouhé a vyčerpávající transporty znamenají pro zvířata nepředstavitelné utrpení. Jejich cesta začíná v kamionech nebo na lodích, kde se mačkají jedno na druhé, nemají dostatek vody, krmiva ani odpočinku a spaluje je horko nebo štípe mráz. Spousta z nich se po cestě zraní, onemocní a nebo cestu ani nepřežije,“ říká vedoucí kampaně Pavel Buršík z OBRAZu.
Podobně popisuje transporty zvířat i bioložka Magdalena Romańska z Animal Welfare Foundation. „Transporty kamiony nebo loděmi do zemí mimo EU vystavují zvířata strašným podmínkám. Zvířata jsou na cestě velmi dlouhou dobu v malých přeplněných nákladových prostorech dopravních prostředků, které nejsou na přepravu zvířat vhodné. Bohužel není přeprava zvířat dostatečně kontrolována ani pokutována, což má pro zvířata často fatální následky,“ popisuje Romańska. Podle ní nemohou členské státy, Evropská komise, třetí země ani vývozci zaručit, že je přeprava prováděna v souladu se zákony.
„Z Česka se ročně vyvezou desítky tisíc živých zvířat na porážku, výkrm nebo další chov mimo země EU. A to včetně zemí tak vzdálených, jako je Turecko, Alžírsko, Irák, Libanon nebo Kazachstán. Například Německo nebo Nizozemsko už vývoz živých zvířat mimo EU zakázaly a my bychom si z nich měli vzít příklad a ukončit tuhle zbytečnou krutost,“ dodává Buršík.
Kampaň ale neřeší pouze transporty živých zvířat. Zabývá se také zabíjením jednodenních kohoutků ve vaječném průmyslu, zákroky na zvířatech bez umrtvení, omezením zábavní pyrotechniky nebo zařazením ochrany zvířat do ústavy. Lidé mohou kampaň podpořit podepsáním petice.