Náměstek, kvůli kterému Babiš „řval celý týden“, se vrací na obranu. Omluví se premiér?

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) (Ministerstvo obrany)

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) | FOTO: Ministerstvo obrany

Filip Říha je po roce opět náměstkem ministra obrany, obvinění, která proti němu byla vznesena, se ukázala být neopodstatněná. Nově vede právní a investiční sekci, která byla zřízena od začátku roku, v minulosti řídil sekci pro vyzbrojování. 

Filip Říha na ministerstvu obrany musel skončit na začátku loňského roku kvůli kritice zakázek, u kterých jeho úřad na počátku uvedl nižší předpokládanou cenu, než jaká nakonec byla reálná. Konkrétně se jednalo o nákup pasivních radiolokátorů Vera, které vyvíjí pardubická společnost ERA. Část poslanců sumu 1,5 miliardy korun bez DPH za špičkové vybavení považovala za předražené. Zakázkou se zabývala vojenská policie i vnitřní kontrola úřadu, pochybení však nebylo zjištěno. 

Vybavuji si, jak loni na celý případ zareagoval premiér Andrej Babiš. „Řval jsem celý týden, co tam má ministr Metnar za pitomce.“ 

Ocenil bych, kdyby teď Babiš další týden strávil tím, že bude řvát tomu „pitomci“ omluvy. Jak už poznamenal poslanec a člen obranného výboru Jan Lipavský, Filip Říha je bezesporu odborně zdatný a lidsky bezúhonný vysoký státní úředník. V minulém roce se stal obětí podivné atmosféry, ve které je vlastně každá zakázka v oblasti obranného průmyslu dopředu považovaná za předraženou nebo cinknutou. 

()

Výsledkem je kriminalizace poctivých lidí. Filip Říha na spravedlnost čekal „jen“ rok. Co ale někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová, které nepodložené obvinění kvůli letadlům CASA zničilo nejen politickou kariéru, ale co je závažnější, také pošpinilo její čest a připravilo ji o zdraví? A to není zdaleka všechno. 

Každá nepodložená kriminalizace poškozuje celý sektor českého obranného průmyslu. Ať už jde o pardubickou společnost ERA nebo třeba o URC Systems, výrobce technologie Starkom popotahované ve stejné době jako už zmíněné Věry – české společnosti s vysokou přidanou hodnotou výroby, s vlastním vývojem a technologiemi, jsou stavěny do pozice sprostých podezřelých, místo aby se jim dostávalo vstřícného zacházení stejně jako zahraničním dodavatelům obraných systémů.  

Český obranný průmysl si zaslouží podporu, nikoliv neustálou kriminalizaci. A stejné je to s lidmi. Nesmí být možné poctivého člověka pomluvit a zničit jen tak. České firmy si prostě zaslouží nastavení kvalitních a stabilních podmínek pro svoje podnikání a presumpce neviny musí platit pro každého stejně. 

Autor je místopředseda TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]