Náměstek ministra zdravotnictví lže, říkají v Chebu. Tamní nemocnici nezatěžují němečtí pacienti

Pixabay/Kollsd/Engin_Akyurt/F24

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Kollsd/Engin_Akyurt/F24

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v Otázkách Václava Moravce uvedl, že za problémy přetížené chebské nemocnice může právě i to, že zde jsou pacienti z Německa. „V chebské nemocnici leží relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni do Německa, a to se neděje,“ uvedl Černý. Jenže nemocnice v Chebu říká, že to není pravda.

Web Chebskeinfo.cz uvádí:

„V tuto chvíli není v chebské nemocnici hospitalizován ani jeden německý pacient s covidem. A dosud jich byly jen jednotky, řekl Chebskému infu Vladislav Podracký, mluvčí nemocnice.

archiv

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý včera v Otázkách Václava Moravce uvedl, že za problémy přetížené chebské nemocnice může právě i to, že zde jsou pacienti z Německa. „V chebské nemocnici leží relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni do Německa, a to se neděje,“ uvedl Černý.

„Do této chvíle hospitalizace německých pacientů byly pouze v řádu jednotlivců a poměrně rychle se tito pacienti překládali do Německa, pokud tam bydleli. V případě, že to byli pacienti žijící v Česku, tak jsou hospitalizováni jako kdokoli jiný,“ uvádí Podracký. Že v chebské nemocnici neleží ani jeden německý pacient uvádí i primář interny Stanislav Adamec.

Černý na Moravcův dotaz, kolik německých pacientů v Chebu leží, uvedl, že nezná přesné číslo, ale že tuto informaci získal při diskuzi v chebské nemocnici, když tu byl ve čtvrtek na návštěvě s ministrem Janem Blatným.

Podle Podrackého v diskuzi pouze zaznělo, že převozy německých pacientů jsou komplikovanější. „Překlad českého pacienta jsme schopni vyřešit v řádu hodin, v případě německého pacienta to trvá déle. Musíte zkoordinovat českou a německou přepravní službu. Pacienti se totiž překládají na hranicích, nevozí se českými sanitkami až do německé nemocnice,“ říká mluvčí nemocnice. „Rozhodně to není tak, že by chebskou nemocnici blokovali němečtí pacienti,“ dodává Podracký.

„A navíc: jsme členským státem EU a jakýkoli občan členského státu má u nás nárok na péči na úrovni občana Česka. Jakékoli dělení na naše a cizí pacienty je pro nás neakceptovatelné,“ říká Podracký.

Černý také chebské nemocnici vytkl, že nedostatečně komunikuje s národním dispečinkem lůžkové péče. I to Podracký odmítá, krajská koordinátorka podle něj řeší převozy s národním centrem denně už několik týdnů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner