Napadnete Ukrajinu? Odřízneme vaše banky od světa, varují Američané

Joe Biden a Vladimir Putin na summitu v Ženevě (16. 6. 2021) (ČTK/AP/Patrick Semansky, PS)

Joe Biden a Vladimir Putin na summitu v Ženevě (16. 6. 2021) | FOTO: ČTK/AP/Patrick Semansky, PS

Americký prezident Joe Biden v úterý v rozhovoru s Vladimirem Putinem, ke kterému má dojít v pozdním odpoledni, představí balíček přísných omezení pro ruský finanční sektor. Ten se spustí v případě, že Moskva napadne Ukrajinu, informovala americká média.

Podle agentury Bloomberg by USA zvýšily balíček ekonomických omezení vůči Moskvě, včetně dalších blokád ruského státního dluhu a obchodování s ruským rublem.

()

Sankce by mohly být uvaleny také na některé z předních finančních institucí v zemi, včetně státní rozvojové banky Ruský fond přímých investic, což by západním finančním institucím fakticky zakázalo s nimi obchodovat, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované americké zdroje.

Deník New York Times uvedl, že se rovněž diskutuje o odříznutí Ruska od přístupu k mezinárodnímu systému finančního vypořádání SWIFT v případě invaze.

Oba prezidenti budou dnes hovořit ve snaze zmírnit napjatou situaci na rusko-ukrajinské hranici. Ukrajina, Spojené státy a jejich západní spojenci obvinili Rusko z rozmístění až 175 000 vojáků v regionu a tvrdí, že mají důkazy, že Moskva plánuje ofenzívu.

Rusko takové záměry popírá a tvrdí, že reaguje na zvyšování počtu ukrajinských vojáků.

Obě země jsou v konfliktu od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a Ruskem podporovaní separatisté v Donbasu se odtrhli od Kyjeva. Moskva separatisty prokazatelně podporuje dodávkami zbraní a v regionu jsou přítomni i ruští vojáci, což kremelský režim popírá.

Agentura TASS píše: „Západ a Ukrajina v poslední době stále častěji slyší prohlášení o údajné ‚invazi‘ Ruska na ukrajinské území. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil tyto informace za prázdnou a nepodloženou eskalaci napětí a zdůraznil, že Rusko nikoho neohrožuje. Zároveň nevyloučil možnost provokací, které by takové výroky ospravedlnily, a varoval, že pokusy řešit problém na jihovýchodě Ukrajiny silou by měly nejvážnější důsledky.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]