Napětí mezi Kyjevem a Záhřebem. Ukrajinu rozzuřila slova chorvatského prezidenta

Chorvatský prezident Zoran Milanović (Damir Sencar / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Chorvatský prezident Zoran Milanović | FOTO: Damir Sencar / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v úterý zkritizovalo chorvatského prezidenta Zorana Milanoviče za jeho výrok, že se poloostrov Krym nikdy nevrátí pod kontrolu Ukrajiny. Jeho komentář označilo za „nepřijatelný“. Mluvčí ministerstva v příspěvku zároveň podotkl, zda by se Milanović dokázal s takovou rétorikou stát prezidentem své země v 90. letech, kdy Chorvatsko bojovalo o zachování své státnosti.

„Považujeme za nepřijatelné výroky prezidenta Chorvatska, které fakticky zpochybňují územní celistvost Ukrajiny,“ napsal na Facebooku mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko. Ve stejném prohlášení Nikolenko poděkoval chorvatské vládě a lidu za podporu Ukrajiny od ruské invaze v únoru loňského roku. Chorvatský premiér Andrej Plenkovič otevřeně vyjádřil podporu Ukrajině.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Chorvatský prezident Zoran Milanović v pondělí při své kritice plánované dodávky tanků a dalších zbraní ze západních zemí na Ukrajinu uvedl, že ukrajinský poloostrov Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko, nebude už nikdy součástí Ukrajiny. S pochybnostmi o tom, že se Ukrajině podaří obnovit její územní celistvost, vyjádřil svou nejistotu také s tím, že je v této „konvenční válce“ možné Ruskou federaci porazit.

Nikolenko zároveň uvedl, že by ho zajímalo, zda by se Zoran Milanović dokázal s takovou rétorikou stát prezidentem své země v 90. letech, kdy Chorvatsko bojovalo o zachování své státnosti. „Souhlasili by jeho voliči s tím, že přimhouří oči nad okupací části území jejich země? Pochybuji,“ napsal a připomněl, že kvůli vnější agresi by Chorvatsko mohlo přijít o třetinu své země. Díky hrdinskému boji však Chorvati dokázali uchránit nezávislost svého státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu fr[email protected]

Související články