Napětí na Magistrátu. Hřibovy účelové kontroly i rozpory uvnitř koalice

Pražský primátor Zdeněk Hřib (FB Zdeněk Hřib)

Pražský primátor Zdeněk Hřib | FOTO: FB Zdeněk Hřib

Na zářijovém jednání zastupitelstva hlavního města se naplno projevily trvající třenice napříč všemi kluby. Aktivní opozice by se dala sice očekávat, ale během hlasování se vedle několika otázek menšího významu neshodla ani sama koalice. A to ani v tak významných bodech jako bylo hlasování o zvýšení daně nemovitosti, které bylo schváleno i přes odpor TOP 09. I když by se tak mohlo zdát, že si primátor Zdeněk Hřib (Piráti) prosadil své, právě on se stal hlavním terčem čtvrteční schůze. Zastupitelé mu připomenuli nejenom dřívější falšování zápisu z Rady, ale stranou nezůstalo ani podezření z účelového zadávání kontrol v jednotlivých městských částech.

Zastupitel Jan Wolf (Spojené síly pro Prahu) se přitom odkázal na Hřibova nedávná vyjádření. Primátor měl totiž sám potvrdit výhružky na adresu zástupců Prahy 5, aby předešel tamnímu odvolání pirátských zastupitelů: ,,Pokud nedementujete svá předchozí slova, došlo by k popření toho, že si myslíme, že tady žijeme 30 let ve svobodě. Hlavně, že tu Piráti kritizovali, jak je předchozí koalice nedemokratická.“

Po smršti útoků tak nakonec vystoupil i sám Hřib, který přítomným zastupitelům nabídl zaslání plánu kontrol s tím, že pokud k někomu chodí kontroly častěji, tak bez jakékoliv politické ingerence z jeho strany. Podle primátora je kontrolní systém navíc nastaven podle kontrolního plánu, který byl schválen již v uplynulém roce.

Obratem si ovšem slovo vzala opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Ta řekla, že Hřibovi zkrátka nevěří, protože jsou tu stále důkazy ze strany dalších dvou představitelů, kteří tvrdí něco jiného. Občanská demokratka se přitom dostala s Hřibem do konfliktu již na začátku jednání. Udženija vyčetla primátorovi mimo jiné i neznalost jednacího řádu, kdy jí i Patriku Nacherovi (ANO) opakovaně vstupoval do řeči po vypršení tříminutového časové limitu: ,,Já vím, že jste arogantní pane primátore, klidně mi do toho kecejte. Ale kdybyste znal pravidla, tak poslanci mohou mluvit libovolně dlouho,“ prohlásila Udženija za pobavení většiny přítomných.

První místopředsedkyně  ODS Alexandra Udženija (ČTK)

I když tak ODS vyhrála na podzim volby, koalice nakonec vznikla bez její přítomnosti. Tehdy vedle občanských demokratů zůstalo navíc na druhém břehu i ANO, které splatilo zároveň daň za období, kdy byla u kormidla Adriana Krnáčová. Do vedení Prahy tak nastoupila poněkud nesourodá formulace ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Praha Sobě. A její další vývoj se očekává už na říjnovém jednání, kdy by mělo dojít i k projednání kontroverzní změny pravidel budoucí privatizace městských bytů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]