Napětí u dezinformátorů roste. Jeden povolal právničku, druhý se brání toltéckými dohodami

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Drama narůstá. Pořadatelé proruských demonstrací na Václavském náměstí pokročili ve svém sporu. Ladislav Vrabel povolal právničku, která s jejich proruskou iniciativou sympatizuje, aby všem řekla, koho onen plán Česká republika na 1. místě je. Vrabelův bývalý kamarád a spolupořadatel, nyní soupeř Jiří Havel volá po toltéckých dohodách.

Přitom jde jen o jedno. O peníze na transparentním účtu, na který důvěřiví lidé posílají peníze. Účet je vedený na Jiřího Havla a organizátoři z něj posílají platby související s demonstracemi, za pronájem techniky apod. Poté, co se Vrabel s Havlem pohádali a ukončili spolupráci, Vrabel usilovně bojuje za to, aby Havel poslal peníze z transparentního účtu na účet Vrabelovy srbské manželky. Prý aby mohl z peněz platit další demonstrace.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Havel ho ale ujišťuje, že  demonstrace z účtu placeny budou. Jen jak se zdá, každý si udělá vlastní demonstraci. Ladislav Vrabel, který pravidelně živě vysílá na facebooku a sděluje sledujícím své teorie o tom, jak dokáže svrhnout vládu, nebo o tom, jak má Česká republika opustit NATO, EU a jet prosit o levný plyn do Kremlu, pozval do svého vysílání právničku, která sympatizuje s jeho iniciativou. Ta měla pravděpodobně říci, že pravda je na straně Vrabela. Místo toho v delším monologu odvyprávěla, jak oba pány zná, jak byla na chatě, když jí kdysi Vrabel zavolal, a že logo iniciativy je toho, kdo ho vytvořil.

Havel reagoval nečekaně. Toltéckou dohodou. „Jedna z toltéckých dohod říká, nevytvářejme si domněnky. Protože domněnky nejsou pravdou, nejsou fakty,“ vysvětluje ve svém stanovisku Jiří Havel. A pokračuje apelem na svého bývalého kamaráda: „Já nejsem tvůj nepřítel a ty nejsi můj nepřítel. My máme nepřítele někde jinde a doposud se nám dařilo proti němu jít,“ připomíná dezinformátor dezinformátorovi.

V další části Havel Vrabelovi slibuje, že mu peníze pošle, ale nebude to jen tak. Prý musí nejdříve zaplatit všechny faktury za všechny demonstrace a potom je tu zásadní sdělení. Mrzí ho, že nezaložili spolek. „Kdybychom totiž založili spolek, nemuseli bychom platit z těch darů patnáct procent daň. Takhle budu muset od těch peněz, které poslali lidé na můj účet, odečíst patnáct procent, abychom zaplatili daň nepříteli,“ vysvětluje Havel. Tím nepřítelem myslí Českou republiku. Dále svého bývalého kamaráda informuje o tom, že si od současných zhruba 350 tisíc odečte 100 tisíc, které do projektu sám vložil. K Vrabelovi tak doputuje něco mezi nulou a 100 tisíci.

Oba představitelé proruské iniciativy Česká republika na 1. místě své posluchače a diváky ujišťují, že s projektem chtějí pokračovat. Dne12. října by chtěli uspořádat pochod, 28. října další demonstraci. Není ale jasné, kdo za iniciativu mluví, a není jasné, z čeho budou další akce placeny. Z původního více než milionu korun mnoho nezůstane a příliv darů od důvěřivých lidí radikálně klesl.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články