KOMENTÁŘ / Už delší dobu vycházejí najevo závažné informace svědčící o napojení zaměstnanců Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (známé především pod zkratkou UNRWA) na teroristické skupiny.
Podle nedávných zpráv byl mezi zaměstnanci UNRWA odhalen člověk jménem Fatah Šarif. Ten byl později identifikován jako vůdce teroristické organizace Hamás v Libanonu. Byl suspendován v březnu 2024 poté, co vyšlo najevo jeho napojení na Hamás, a zabit při izraelském náletu letos 29. září.
Prokazatelné vazby na Hamás
Jde ale jen o pomyslnou špičku ledovce. Často bývá právě tento případ předkládaný jako důkaz, že si UNRWA dokáže s problémovými zaměstnanci poradit. Potíž takového výkladu spočívá v tom, že vazby tohoto člověka na teroristickou organizaci se začaly řešit velmi pozdě.
Navíc se nejedná zdaleka o první ani ojedinělou záležitost, právě naopak. Dvanáct zaměstnanců UNRWA se dokonce přímo podílelo na masakru 7. října. Zároveň se zjistilo, že více než 10 % vedoucích pedagogů UNRWA v Gaze (ředitelé škol nebo zástupci ředitele, ředitelé nebo zástupci ředitelů školicích středisek) bylo členy Hamásu nebo Palestinského islámského džihádu.
Případy, kdy zaměstnanci UNRWA měli zároveň vazby na teroristickou organizaci Hamás, nejsou žádnou vzácností. Hamásu posloužily vedle zaměstnanců agentury UNRWA také její budovy. K dispozici jsou informace o tom, že teroristické hnutí působilo dokonce i ve školách a dalších budovách provozovaných organizací UNRWA.
Mezi nimi bylo i hlavní sídlo UNRWA v Gaze
Z některých škol provozovaných agenturou OSN Hamás dokonce odpaloval svoje rakety. Ve více než třiceti zařízeních UNRWA v Gaze, jako jsou tunelové šachty, byla zjištěna teroristická infrastruktura, což svědčí přinejmenším o znepokojivém a možná systematickém zneužívání statusu těchto zařízení pro teroristické účely.
Hamás provozoval špičkovou serverovou farmu přímo pod ústředím UNRWA v Gaze s komunikačními a elektrickými kabely propojujícími obě zařízení.
Hamás považoval agenturu UNRWA za zásadní jak pro udržení vlastní vlády nad Gazou, tak pro využívání jejích zařízení k budování teroristické infrastruktury. Zdaleka tedy nejde o marginální problém, jak se to někteří snažili vykreslit.
Všechny zmíněné případy vyvolávají vážné pochybnosti o schopnosti agentury UNRWA kontrolovat své zaměstnance, zda nebyli napojeni na teroristické organizace, a vůbec celé její činnosti. Nemůže být pochyb o tom, že zjevné napojení této agentury na palestinské teroristy představuje další z mnoha selhání OSN.
Dědičný status uprchlíka
V této souvislosti bych si ještě dovolil malé historické okénko k fungování této organizace: UNRWA vznikla v roce 1949 a měla fungovat pouze dva roky a poskytovat pomoc 199 000 arabským uprchlíkům v Pásmu Gazy z války za nezávislost a dalším asi 500 000 osob registrovaných jako váleční uprchlíci.
Na rozdíl od milionů jiných válečných uprchlíků po celém světě však mají palestinští uprchlíci privilegium, kterého se žádné jiné skupině nedostalo. Získali právo předat svůj status uprchlíka budoucím generacím.
Díky tomu se Palestinci stali jedinou skupinou na světě, u níž se status uprchlíka dědí, a i po několika desítkách let celosvětový počet palestinských uprchlíků stále roste. V roce 2023 jich bylo 5,9 milionu (v Gaze, Jordánsku, Libanonu a dalších zemích).
Za zmínku stojí v této souvislosti ještě jedna věc: UNRWA zaměstnává dokonce bezmála dvakrát více zaměstnanců (30 tisíc) než celá Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR), pro kterou pracuje 18 tisíc lidí.
Jedná se o obrovský nepoměr za situace, kdy palestinští uprchlíci tvoří dle údajů z loňského roku pouze zlomek z celosvětového počtu 37,9 milionu uprchlíků uváděného OSN. Status věčného uprchlíka Palestincům přispívá k jedinému: udržuje konflikt s Izraelem na základě zpochybňování jeho práva na existenci a tvrzení o „právu na návrat“.
Čas změnit přístup
Zpozornět by měla i Evropská unie. Peníze na činnost agentury OSN šly totiž i z evropských zdrojů. EU jen v roce 2024 přispěla na činnost UNRWA částkou 16 milionů eur a celkově poskytla 82 milionů eur na základní služby, jako je zdravotní péče a vzdělávání palestinských uprchlíků.
S ohledem na nové informace musíme zvážit, zda má toto financování vůbec smysl. Evropská unie nemůže tolerovat, že její finanční prostředky jsou zneužívány k podpoře terorismu, ideologií a skupin vystupujících otevřeně proti Evropě i celému Západu.
Odeslal jsem dopis Evropské komisi
Jelikož jsou informace o možném zapojení některých pracovníků agentury UNRWA do struktur teroristické organizace Hamás skutečně znepokojivé, před několika dny jsem odeslal dopis šéfu unijní diplomacie Josepu Borrellovi, kde jsem ho vyzval, aby okamžitě přezkoumal financování organizace UNRWA Evropskou unií.
Dopis spolupodepsalo dalších 55 kolegů z Evropského parlamentu. Tento systém se musí změnit! Není možné, aby Evropská unie podporovala ze svých peněz teroristy!
Osobně bych uvítal přesměrování financování na jiné evropské instituce, jako je Agentura Evropské unie pro azyl (EUAA), která by zajistila humanitární pomoc lidem na palestinských územích pod přísnou kontrolou EU. Je třeba zajistit, aby humanitární pomoc byla využívána tam, kde je skutečně potřeba, bez rizika zneužití teroristickými skupinami.
Autor je europoslancem za KDU-ČSL.