Napřed zavádějící informace, teď trestní oznámení. Berňák jde po živnostnících kvůli Pětadvacítce

FB Úřad vlády

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: FB Úřad vlády

Finanční správa nadále podává trestní oznámení na OSVČ, které podezřívá z podvodu při uplatnění nároku na státní kompenzační bonus Pětadvacítka. Berňák podal celkem devět trestních oznámení a další připravuje.

Více než tisíc živnostníků už také bonus bez postihu vrátilo. Informoval o tom server Echo 24 s odvoláním na Generální finanční ředitelství. Za problémem nepochybně stojí nejasná vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), která k bonusu činila zavádějící prohlášení o plošné podpoře OSVČ. Finanční správa osoby samostatně výdělečně činné zároveň při startu programu Pětadvacítka varovala, že bude tvrdě postihovat případné podvodníky, kteří by o kompenzační bonus zažádali neoprávněně.

„Kompenzační bonus se spravuje jako daň podle daňového řádu. Finanční správa proto podává zpravidla trestní oznámení na vylákání daňové výhody. Jak bude jednání kvalifikováno z hlediska trestněprávního, je samozřejmě v pravomoci osob činných v trestním řízení,“ řekl pro Echo 24 Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Další živnostníci museli už také kompenzační bonus vrátit, protože podle finanční správy na něj neměli nárok, nebo ho osoby samostatně výdělečně činné samy dobrovolně odevzdaly. Finanční správa eviduje k 5. červnu celkem 1154 případů, kdy buď předepsala vrácení kompenzačního bonusu, anebo jej OSVČ vracely z vlastního rozhodnutí. Dohromady to představuje částku cca 24,5 milionu korun, upřesnil Heřtus pro Echo 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner