Naprostá většina Ukrajinců se chce vrátit domů hned, jak to půjde

Uprchlíci z Ukrajiny na nádraží v polském Přemyšlu (ČTK/AP/Czarek Sokolowski)

Uprchlíci z Ukrajiny na nádraží v polském Přemyšlu | FOTO: ČTK/AP/Czarek Sokolowski

Studie Ukrajinští uprchlíci v České republice, kterou vypracovala Migrační platforma EWL a Centrum východoevropských studií Varšavské univerzity, ukázala, že ukrajinští uprchlíci Českou republiku považují za přátelskou zemi a jsou vděční za pomoc, ale domů se chtějí vrátit, co nejdříve to půjde.

Nejvíce uprchlíků pochází ze severních částí Ukrajiny a z východu, tedy z částí, kde se buď bojovalo, či ještě stále bojuje. Ze severu je 28 procent uprchlíků, z východu jen o jedno procento méně. „Naprostou většinu tvoří ženy s dětmi. Minimálně s jedním dítětem odešlo 61 procent uprchlíků,“ uvedla Michalina Sielewiczová z EWL.

(Týdeník FORUM)

Zajímavá je i vzdělanostní skladba lidí, kteří k nám z Ukrajiny přišli, neboť takřka polovina má vysokoškolské vzdělání a čtvrtina jich má střední školu. Jiná je ovšem situace s jejich jazykovou vybaveností. Podle Radka Vlka z EWL jich 59 % česky nemluví vůbec, jen 5 procent uvedlo, že češtinu ovládá dobře, dva lidé ze sta o sobě tvrdí, že umějí česky velmi dobře. „Jazyková vybavenost by mohla být problémem v integraci této skupiny uprchlíků,“ konstatoval Radek Vlk. Samotná integrace se však nebude týkat všech uprchlíků, protože naprostá většina, takřka 80 procent, se chce vrátit domů, z toho 63 procent okamžitě, jak to bude jen trochu možné. Zůstat v České republice natrvalo chce jen nepatrný zlomek, přibližně pouhá čtyři procenta.

Lehce přes polovinu uprchlíků chce po dobu svého pobytu v České republice pracovat, přibližně čtrnáct procent pracovat nepotřebuje, protože podle svého prohlášení mají dostatek vlastních prostředků. A 11 procent dotázaných uprchlíků v České republice již někdy v minulosti u nás pracovalo.

Poměrně zajímavým zjištěním je, že se celých pět procent dotázaných bojí, že Česká republika bude napadena Ruskem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články