Napsat na internet, že Putin je zloděj, je už v Rusku protizákonné a smažou to

youtube

Ruský prezident Vladimir Putin není se stávající podobou internetu zcela spokojený | FOTO: youtube

Jak se dalo čekat, v Rusku ohledně svobody projevu přituhuje. Podle zprávy ruské redakce BBC se nedávno úředníci Ruské federace setkali s vedoucími pracovníky ruských masmédií. Zástupci federálního cenzora, Roskomnadzoru údajně prohlásili, jaké výroky považují za nezákonný útok. Mluvčí úřadu však upřesnil, že případ každé jednotlivé fráze, která se objeví v médiích, bude posuzován v kontextu a za toto hodnocení bude odpovídat Kancelář generálního prokurátora.

Setkání vládních sdělovacích prostředků se konalo poté, co Roskomnadzor zablokoval dvě zpravodajské webové stránky v Jaroslavli. Ty totiž zveřejnily fotografie graffiti, kde se pravilo, že „Putin je buzík.“ Ruské úřady rozhodly, že tento výrok představuje nelegální urážku namířenou proti státnímu úředníkovi.

Samozřejmě se dá připustit, že výroky jako „Putin je zloděj“, nebo že „Jednotné Rusko je stranou podvodníků a zlodějů“ zasahuje do pověsti označených lidí. Může se o někom říkat jen tak, že je zloděj, nebo naznačovat něco o jeho sexuální orientaci a to ještě zjevně dehonestujícím způsobem?

V otevřených demokraciích čím vyšší post dotyčný zastává, tím více se předpokládá, že se může bránit docela dobře sám. U běžného občana by domáhání se spravedlnosti mohlo trvat dlouho a musel by na to vynaložit značnou část životních prostředků, což pro některé může představovat značný problém. Na každém navíc může něco ulpět, i kdyby nařčení vyvrátil.

Potentát se ale může bránit zadarmo, protože jeho vyjádření bude každý chtít slyšet a dostane se možná k většímu počtu lidí, než kteří se původně dozvěděli nějakou ošklivou a třeba zcela vymyšlenou novinku. A to ještě nechme stranou, že profese politika patří stejně k těm u lidí nejméně oblíbeným, takže nemají moc co ztratit.

Je zajímavé sledovat, jaké síly třeba u nás usilují o to, aby se trestaly urážky hlavy státu. Líbilo by se to zvláště různým milovníkům autoritářských režimům, kde je funkce čímsi posvátným, o čem se ani nežertuje, natož aby si někdo dovolil nějaké znevažování. Pomocí různých gumových paragrafů, které se dají použít na každou situaci, se pak dá umlčet a potrestat kdokoli.

Zajímavé by ovšem bylo zjistit, co si o mazání příspěvků v Rusku myslí Klaus junior, který proti tomu tak protestuje. Postaví se teď na stranu ruské opozice? To by měl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner