Navrhované tvrdší sankce proti ruskému plynovodu Nord Stream II míří na veškeré lodě i na proces certifikace

Eric Drooker

Američtí senátoři, republikáni i demokraté, chtějí zabránit dostavbě ruského plynovodu Nord Stream II rozšířením stávajících sankcí. V nové podobě by se pak postihy vztahovaly na veškerá plavidla zapojená do stavby, ale i na související administrativní úkony.

Republikán Ted Cruz a demokratka Jeanne Shaheenová předložili koncem minulého týdne spolu se třemi svými kolegy příslušný návrh zákona. Ten má podporu jak prezidenta Donalda Trumpa a jeho republikánů, tak i demokratů v obou komorách Kongresu, kteří shodně chtějí budování tohoto vlivového nástroje Kremlu zastavit.

Navrhovaná novela podle informací německého serveru Handelsblatt.com nepočítá s postihem jen pro společnosti, jejichž lodě by pokládaly potrubí, ale i pro všechna ostatní plavidla, podílející se na tomto projektu například hloubením brázdy k pokládce plynovodu. Hrozbě sankcí by se v případě schválení zmíněného návrhu vystavovaly i certifikační společnosti, které by plynovodu vystavily licenci, stejně jako firmy, které by tyto lodě pojistily.

Příslušná novela má dobré naděje na schválení. Jak připomněl senátor Cruz, politici z obou komor Kongresu se bez ohledu na stranickou příslušnost shodli na tom, že Nord Stream II představuje „kritické ohrožení národní bezpečnosti Ameriky a nesmí být dokončen“. V prosinci už Senát a Sněmovna reprezentantů výraznou většinou schválily „Zákon na obranu energetické bezpečnosti Evropy“.

Potrubí zmíněného projektu už bylo položeno na více než 2300 kilometrech z 2460 km dlouhé předpokládané trasy plynovodu z Ruska do Německa.