Národní dojetí nad Bohuslavem Sobotkou

Pavel Hofman

Bohuslav Sobotka demonstruje proti Babišovi, Zemanovi a Benešové. | FOTO: Pavel Hofman

Na demonstraci za nezávislou justici dorazil také bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Okamžitě se objevila vlna pochvalných komentářů a vzpomínek na to, jakého jsme tu měli slušného premiéra. A přitom se tak nějak zapomnělo, že právě kvůli Sobotkovi tu dnes máme ten stav, proti kterému je nutné chodit do ulic.

archiv

Ano, samozřejmě že Sobotka byl lepší než Andrej Babiš. Ale kdo není? V podstatě každý, kdo nemá takový kolosální střet zájmů, nebyl agentem StB a neprosazoval by zájmy svého holdingu na úkor zájmů České republiky.

Sobotka jistě ostudu ve světě nedělal a v závěru svého vládnutí se zachoval velmi dobře, když se postavil nejen Babišovi, ale i prezidentu Miloši Zemanovi. Je tu však jedno velké ALE.

Kdyby Sobotka nesestavil vládu s hnutím ANO, je dost možné, že by Babišova síla nenarostla do tak obludných rozměrů. Nedošlo by k legitimizaci člověka s tak problematickou minulostí, protože ministr financí nepředložil a ani nemohl předložit čisté lustrační osvědčení. A ČSSD by se pravděpodobně nestala marginální straničkou, která dnes pod vedením ambiciózního Jana Hamáčka dělá Babišovi stafáž.

Bohuslav Sobotka se bojí o nezávislost justice. Jak je možné, že se nebál o nezávislost médií, o nezávislost policie, o nezávislost jakékoli složky státu, na kterou měl a má vliv Andrej Babiš? To za Sobotkovy vlády začalo obludné znárodňování zajišťovacími příkazy. Za Sobotkovy vlády jsme si mohli poslechnout nahrávky skupiny Šuman a potvrdit si, že Babiš zneužívá své noviny proti politické konkurenci a používá k tomu dokonce živé policejní spisy. Za Sobotkovy vlády se ukázalo, že jediný člověk z ČSSD, který opravdu chápe, jak je Babiš nebezpečný, a hodlá s tím něco alespoň trochu dělat, byl Milan Chovanec. Škoda že v tom nesetrval.

repro video.aktualne.cz

Dojetí nad Bohuslavem Sobotkou je zbytečné. Pokud dnes má – ostatně stejně jako například lidovci – strach o směřování České republiky, měl by si nejprve uvědomit, kdo ji na tuto cestu poslal. A byl to ten, kdo dostal do vlády člověka, proti jehož skandálnímu chování dnes občané musí demonstrovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner