Národní galerie musela stáhnout 11 děl Mikuláše Medka. Patřila Vladimíru Železnému

Výstava Mikuláše Medka (archiv F24)

Výstava Mikuláše Medka | FOTO: archiv F24

Jak informoval server Aktuálně.cz, z dlouho připravované výstavy Mikuláše Medka Nahý v trní, která je tématem příštího čísla časopisu Revue FORUM, muselo být jen pár týdnů po jejím zahájení staženo celkem jedenáct děl ve všech třech objektech, v nichž probíhá. Stalo se tak z rozhodnutí kandidáta na senátora za Trikolóru a bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného, do jehož sbírky, kterou spravuje Galerie Zlatá husa, obrazy patří.

Proč se to stalo? V katalogu, který byl k výstavě vydán, je totiž u obrazu Akce I (Vajíčko) uvedena jako majitel „soukromá sbírka“, nikoli Galerie Zlatá husa. Přímo ve Valdštejnské jízdárně to přitom bylo uvedeno správně.

Obraz Železný koupil v aukci za 57 milionů korun, dalším zájemcem byl miliardář Daniel Křetínský. Administrátorka sbírky Galerie Zlatá husa Konstancie Železná na dotaz deníku FORUM 24 na důvod svěšování obrazů z výstavy malíře Mikuláše Medka ve Valdštejnské jízdárně uvedla: „Já vás odkáži na prohlášení, které je na webu Národní galerie, a já k tomu dám jediné vyjádření za nás, a to je bez komentáře.“

Chybějící obrazy galerie díky vstřícnosti Medkovy rodiny obratem nahradila jinými díly, například obrazem Mlynářova Vášeň z roku 1951. Kurátoři slibují, že změny návštěvníci nepocítí a že výstava je i nadále velmi kvalitní.

Národní galerie nabízela majiteli obrazu nápravu, stažení katalogu s chybným popiskem z prodeje, následné přelepení slovního spojení „soukromá sbírka“ a doplnění. Galerie Zlatá husa na nabídku nepřistoupila, odstoupila od smlouvy a obrazy byly odvezeny jak z Valdštejnské jízdárny, tak i z Veletržního paláce a z Kláštera sv. Anežky České. „Na stažení děl jsme se vzájemně dohodli se zapůjčitelem, a to v souladu se smlouvou,“ uvedla na svém webu Národní galerie.

Příští číslo časopisu Revue FORUM, jehož tématem je aktuálně probíhající výstava Mikuláše Medka Nahý v trní, vychází v pondělí 12. října. Předplatné objednávejte zde!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]