Národní revoluce extremistů ze všech stran. Komunisté, dělnická strana, všichni jedna parta s Rajchlem

Muž, který vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea (Pavel Hofman / FORUM 24)

Muž, který vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Extremisté všech stran, spojte se! Tak by měl znít podtitul sobotního setkání sympatizantů s Rusy a fanoušků poněkud obskurního politického projektu Jindřicha Rajchla jménem PRO. Zcela nepřekvapivě se na něm sešly nejrůznější podivné skupiny lidí. Podle očekávání přišli komunisté, kteří si na Václaváku rozbalili i svůj stánek. A přidali se k nim i přátelé z druhé strany extremistického spektra. Příslušníci Dělnické mládeže, odnože Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Dnes naši aktivisté podpořili Protest proti bídě. Nastal čas na skutečnou národní revoluci!“ svěřili se nadšeně příslušníci Dělnické mládeže na sítích. Jde o skupinu mladíků, kteří ve volném čase pořádají výlety, hlídkují a hledají migranty v ulicích nebo cvičí boj včetně tréninku se střelnými zbraněmi. Ano, poněkud legrační skupinka. Kromě toho nenávidí komunisty, oslavují vojáky Adolfa Hitlera, rozhořčeně informují o výročí bombardování Drážďan a v zápiscích ze svých výletů zásadně uvádějí názvy obcí a měst v závorce německy.

Ale i tito pánové zřejmě zahodili všechny své zásady a šli se postavit na náměstí vedle bolševiků, které dosud údajně hluboce nenáviděli. Svůj facebook léta zdobili fotografiemi s přeškrtaným srpem a kladivem, šlapali po rudých praporech a nakonec? Úpadek. Účel světí prostředky.

Svět už nebude jako dřív. Nácíčci v jedné partě s komunisty. Kdo mezitím hlídal lesy a ulice měst? Kolik uprchlíků překročilo státní hranici, když pánové z Dělnické mládeže nebyli bdělí?

Složení fanoušků nového spasitele neúspěšných Rajchla překvapuje. Jeho předchůdce, odborník na exekuce Ladislav Vrabel, hnal svoji iniciativu více doleva, zaměřoval se především na komunisty a na viditelnější podporu Ruska. Vrabel i Rajchl se shodují v tom, že ovečky lákají pomocí vyvolávání strachu a slibováním nesplnitelného. Vrabel nabádal lidi, aby šli na Václavák, protože si tím zlevní elektřinu. Rajchl je láká do centra Prahy s tím, že pak bude levnější rovnou všechno.

A to je důvod toho, proč nyní Rajchlovi přišlo méně lidí než v září Vrabelovi. Teď dorazili především extremisté, kterých v normální společnosti zase tolik není. V září byli na náměstí i lidé vystrašení z toho, co přijde. Ti nakonec pochopili, že ne Vrabel, ale vláda jim pomůže – a také pomohla například zastropováním nebo příspěvky na energie. A stejně je to i s Rajchlem. Vláda se zrovna nechystá vyhovět jeho požadavkům. PRO nemá žádnou podporu, neobjevuje se ani ve volebních průzkumech. Policisté ho samozřejmě nenechají okupovat vládní budovy, jak Rajchl svým ovečkám slibuje. Žádná revoluce se nekoná.

Každý z těch dvou spasitelů, kteří se na scéně objevili za poslední měsíce, něčím zaujal. Vrabel především tím, jak se dokázal hádat o peníze od lidí. Rajchl tím, že dokázal pod jedno podium dostat komunisty a nácíčky. A to je asi tak všechno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články