Národní zájem je očkovat jakoukoliv vakcínou, ordinuje Sputnik komunistka Konečná bez ohledu na rizika

Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná (FB komunistky Kateřiny Konečné)

Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná | FOTO: FB komunistky Kateřiny Konečné

Bolestivý omyl komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné, že je snad v zájmu Česka očkovat neprověřenou a neschválenou vakcínou, by vyšel Česko hodně draho; a řeč není jen o přímých výdajích. Namístě není dokonce ani škodolibé očekávání části společnosti, že preparát neznámých vlastností případné zájemce z řad konspirátorů „vytrestá“, pakliže je neochrání před nákazou či jim způsobí jiné komplikace. I to by vyšlo draho celou zemi bez rozdílu.  

„Národní zájem České republiky je dnes očkovat, a to jakoukoliv vakcínou, která je k dispozici,“ předvedla europoslankyně KSČM Kateřina Konečná ukázku krystalické demagogie v pořadu Českého rozhlasu Pro a proti.

Kritériem k použití nějakého preparátu podle zmíněné komunistky najednou už není stanovisko nezávislého mezinárodního týmu expertů, jaký působí při Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA), ale hledisko, kolik zemí od Ruska jeho vakcínu kupuje. „Jestli Rusko prodává Sputnik do padesáti zemí, tak klidně i Sputnikem,“ předestřela Konečná.

Zmíněná komunistka má pravdu, že předmětným ruským preparátem očkují či chtějí očkovat různé rozvojové země v Africe, Nikaragua, Srbsko, Orbánovo Maďarsko a nejnověji i Slovensko, jehož premiér Matovič jednání o dodávce Sputniku zatajil nejen před opozicí, ale dokonce i před koaličním partnerem, a přípravek legalizoval výjimkou od svého ministra zdravotnictví. Konečná nicméně zároveň fabuluje, když prohlašuje, že vedle výčtu banánových republik a několika dobrodruhů v někdejším východním bloku by Sputnik schvalovalo i Německo a Rakousko. Tam totiž Sputnik žádnou výjimku nemá a platí jen to, že onen ruský preparát tento týden začala hodnotit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v režimu rolling review, z čehož pramení, že ruská strana nedodala veškeré podklady, ale zavázala se tak činit průběžně. Kompletní podklady nedodala mimo jiné proto, že třetí fáze testování přípravku Sputnik V na rozdíl od vakcín západních výrobců ještě ani neskončila.

Konečná však vidinu ruské vakcíny v Česku neopouští a poukazuje na lidi, kteří chtějí jenom Sputnik V. V tomto bodě je namístě nejvyšší obezřetnost, neboť v zájmu Česka není dokonce ani postup, kdy by se neprověřenou vakcínou očkovali jen ti, kdo nekriticky přejímají propagandu Kremlu. Nebude-li je totiž vakcína chránit, pak tato okolnost spolu s přispěním antivaxerů pomůže udržet koronavirus v české společnosti. Stejně tak všichni obyvatelé ponesou náklady spjaté s léčbou či plynoucí z případné pracovní neschopnosti těch, jejichž zdraví by neprověřená vakcína poškodila. Nemusí se tak stát, i epidemiologové na Západě Rusku přiznávají, že má úctyhodné vědecké kapacity, jenže daný přípravek není nezávisle prověřený, v Rusku je nepořádek a slepě věřit jakémukoli tvrzení státu, který řídil doping či tráví své politické oponenty, je hazard se zdravím společnosti.

Kniha V zemi babišismu a buranokracie (F24)

Konečná naznačuje, že skupina lidí, kteří chtějí jen Sputnik, čítá 300 tisíc občanů. Na otázku Rozhlasu, jak k tomu dospěla, ovšem žádný zdroj neuvádí. „Od lékařů, se kterými se bavím, z rozhovorů s lidmi, s nimiž jsem v kontaktu všemi možnými kanály, které jsou dnes přípustné,“ snaží se podložit své dohady. Statisíci Konečná operuje ve zjevné snaze o co nejrychlejší podpis smlouvy s Rusy. Pokud by Sputnik účtovali stejně jako Slovensku, tedy částkou bezmála 20 dolarů (431 Kč) za obě dávky, vyšel by nákup dávek pro 300 000 lidí téměř na 130 milionů korun. S ohledem na nedůvěryhodnou argumentaci komunistky Konečné by většina těchto nákladů byla vynaložená marně už z toho důvodu, že by se Sputnik v daném rozsahu zdaleka neočkoval, o jeho neznámých účincích ani nemluvě. Navíc je zjevné, že pokud by se Česko očkovalo jen standardními vakcínami, část nekritických příjemců propagandy Kremlu, jíž se Konečná zaštiťuje, by nevyhnutelně přistoupila na očkování některou z prověřených vakcín.

Nemístná je i argumentace Konečné s pomocí klišé, že „každý očkovaný člověk se počítá“. Kdo jej počítá? Hraniční kontroly západních zemí podle zprávy německého autoklubu ADAC rozhodně ne, ty vedle dokladu o očkování registrovanou vakcínou připouštějí v některých případech potvrzení o prodělané a vyléčené nemoci a v opačném případě trvají na testu či karanténě. Deník FORUM 24 o tom psal zde.

Do Česka má EU podle ministra zdravotnictví Jana Blatného ještě v březnu dodat více než milion dávek registrovaných vakcín, přičemž tento stát si neví rady ani s desítkami tisíc vakcín, které momentálně přebývají na skladech, jak v uvedeném rozhovoru připomněl nezávislý senátor Pavel Fischer. Výčet registrovaných vakcín se navíc v příštích dnech pravděpodobně rozšíří o vakcínu americké firmy Johnson&Johnson, již EMA doporučí k registraci zřejmě již 11. března.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]