Narovnání vztahů s Ruskem? Otázka let. Oni musí udělat první krok, myslí si Kulhánek

Jakub Kulhánek (Ministerstvo zahraničních věci)

Jakub Kulhánek | FOTO: Ministerstvo zahraničních věci

Diplomatická roztržka s Ruskem, která začala po vypovězení zaměstnanců ambasády zpět do Moskvy, stále pokračuje. I když ne tak intenzivně. Přesto se stále dá hovořit o tom, že vztahy mezi Ruskou federací a Českou republikou jsou na bodu mrazu. Naše země je podle Kremlu stále nepřátelskou, a to se zřejmě v dohledné době nezmění. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka to je ovšem právě Rusko, které musí udělat první vstřícný krok k nápravě vyhrocené situace.

Šéf české diplomacie trvá na tom, že postup ministerstva byl přiměřený tomu, co se stalo ve Vrběticích, kde dva agenti GRU spáchali teroristický čin. „Jako ministra zahraničí mě nemůže těšit to, že naše vztahy s Ruskem jsou na bodu mrazu. Teď jsme vstoupili do těžkého období. My jsme to ale nezavinili a museli jsme reagovat a reagovali jsme správně,“ řekl Kulhánek v rozhovoru pro Novinky.cz. „Navíc když nás Rusko přidalo na seznam států, které nejsou přátelské vůči Rusku, nepomohlo to a dál to atmosféru eskaluje,“ dodal.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Ministr zahraničí je přesvědčen, že s Ruskem je třeba mít pragmatické vztahy. „Volání některých politiků po úplné demontáži obchodních vztahů s Ruskem považuji za krátkozraké a nerozumné,“ myslí si Kulhánek. Přesto uznává, že je třeba si vše nastavit znova. O tom, v jakém duchu, chce diskutovat se všemi parlamentními stranami. „Rozhodnout to ale musí až příští vláda, my tomu můžeme napomoci tím, že uděláme audit česko-ruských vztahů,“ je přesvědčen ministr.

„Vedle toho řešíme provozně technické otázky, hlavně fungování našich ambasád. Tam si nějaký dialog představit dovedu, ale atmosféra je napjatá. Aby došlo ke zlepšování našich vztahů – a bude to běh na dlouhou trať –, bych jako důležitý krok vnímal, když bude ČR odstraněna ze seznamu ne přátelských států,“ sdělil Kulhánek serveru Novinky.cz. „V této situaci je míč na straně Ruska. Ale je to otázka měsíců, možná let,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]