Náš Zeman na Rhodu: pobyt mu platí miliardář z KGB a Putinův přítel

Nový Kolos Rhodský - na český způsob. ()

Prezident Miloš Zeman se letos opět zúčastní konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, na kterou zavítal už před dvěma lety. Konference se koná od 30. září do 1. října a Zeman tam bude hlavním řečníkem.

Jak nám sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, náklady na Zemanovu cestu hradí pořadatel. Tak stojí za to se podívat, kdo je ten pořadatel, co platí cestování našeho prezidenta. Je jím Vladimír Jakunin (* 1948), ruský podnikatel, údajně miliardář a bývalý šéf společnosti Rossijskije železnyje dorogi. Je považován za osobu blízkou prezidentu Putinovi. Po anexi Krymu v roce 2014 byl v USA a Austrálii zařazen na seznam sankcionovaných osob, takže nesmí provádět žádné obchodní transakce s americkými firmami a cestovat do USA, kde jsou také zmražena všechna jeho aktiva.

aaa

Jakunin si jistě může dovolit pozvat Zemana jako kompars, šetřit nemusí. Sám si nechal vystavět daču ve vesnici Akulinino u Moskvy za několik milionů dolarů obloženou italským mramorem, která se stavěla tři roky. Pracovalo na ní 150 dělníků. Na pozemku jsou umělá jezera a garáže pro patnáct aut,

Kde na to státní zaměstnanec vzal? Boris Němcov (jak ho citoval před třemi lety slovenský web Plus 7 dní) kdysi na svém blogu odhadl, že supervila mohla Jakunina stát 75 milionů dolarů.

V době stavby měl podle Němcova Jakunin roční příjem kolem jednoho a půl milionu dolarů. „U železnice“ působil Jakunin od roku 2005, takže mohl našetřit nanejvýš 12 milionů dolarů, ne 75. Podle Němcova v roce, kdy si Jakunin daču postavil, tedy 2009, začaly ruské železnice využívat olympijský rozpočet ve výšce 266 miliard rublů na výstavbu tratě Adler – Krasnaja Poljana.

V roce 2015 Jakunin jako šéf železnic skončil s tím, že odchází do důchodu. Ruská a britská media ale soudí, že musel odejít, protože jeho syn požádal o britské občanství.

Pozoruhodné je také to, že Jakunin přes dvacet let pracoval pro KGB. Když si to dáme všechno dohromady, je nám jasné, proč patřil k Putinovým nejbližším mužům. Budování KGB-státu v Rusku nerušeně pokračuje a Putin se obklopuje lidmi ze staré gardy.

A toto je člověk, který platí pobyt českého prezidenta na protizápadní konferenci. Jakýpak „dialog civilizací“, když Jakunin Rusku šéfuje Centr nacionalnoj slavy, což je organizace, která chce Rusko chránit před západním vlivem.

Tak uvidíme, co zajímavého na Rhodu hlavní řečník pronese. Pikantní je, že před dvěma lety mluvil po Jakuninovi, který mluvil anglicky. Zeman mluvil rusky a do angličtiny ho překládali. A to se Zeman svou angličtinou tak chlubí. Proč to ten člověk dělá?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner