Naše práce není marná. 250 milionů na českou vakcínu snad z veřejných peněz nepůjde

Ilustrační foto  (Pixels/Gustova Fring)

Ilustrační foto | FOTO: Pixels/Gustova Fring

Včera jsme publikovali zajímavé zjištění: Máme k dispozici dokument, který ministerstvo zdravotnictví používalo v diskusi o návrhu zaplatit z veřejných peněz za vývoj české vakcíny týmu sestavenému profesorkou Adámkovou z hnutí ANO 250 milionů korun. V metadatech, která v dokumentu zanechal software, byli jako autor uvedeni ADÁMCI. A já zde včera ráno psal o tom, jak jsem marně, jako slepička kohoutkovi vodu, sháněl informaci, kdo ten návrh psal. Včera večer to již vysvětloval pan ministr Blatný na tiskové konferenci vlády.

Vývoj vakcíny je nesmírně drahá záležitost. Při vývoji vakcín proti covidu-19 byly použity nejen peníze farmaceutických firem, které se jim s největší pravděpodobností a v rozporu s lidovým předsudkem nevrátí. Platili i američtí daňoví poplatníci, do výzkumu nutného pro válku s epidemií šly i státní peníze USA. A povedlo se. Nyní již máme v ČR schválené tři (a protože jsem už hodinu nebyl na netu, tak možná i čtyři) plně věrohodné a vyzkoušené vakcíny vyvinuté prověřenými firmami a schválené civilizovanými regulačními úřady, lékovými agenturami. Jsme tedy v situaci, ke které bychom se nebyli schopni „za své“ nikdy dostat.

Česká cesta

Prvního března psali na serveru Seznam Zprávy: „Vláda dala na vývoj české vakcíny dalších 250 milionů korun. Materiál na vládu předložilo ministerstvo zdravotnictví, které si myslí, že tým Věry Adámkové vytvoří vakcínu proti novým mutacím.“

Nám se do redakce dostaly podklady pro rozhodování vlády. V metadatech návrhu rozpočtu pro tým sestavený profesorkou Adámkovou byli uvedeni jako autoři dokumentu ADÁMCI.

Večerní dýchánek

Jednou z mála výhod, kterou invalidita kvůli páteři přináší, je, že komentátor nemusí chodit na vládní tiskovky, ale může je zcela legitimně sledovat online. Tak jsem včera večer nikam nešel a z gauče jsem sledoval večerní vystoupení vlády pro média. A pak jsem zbystřil.

Ve stopáži 26:11 záznamu tiskovky na Novinkách.cz se kolega Zikmund z televize Prima ptá pana premiéra na úřední maturitu a pak dodává: „Vláda prvního března odsouhlasila záměr ministerstva zdravotnictví zpracovat projekt dalšího vývoje české vakcíny. Bylo to na základě dokumentu s názvem »Koncept dalšího vývoje vakcíny proti onemocnění covid-19«. Tak jenom jestli můžete prosím říci, kdo je autorem toho dokumentu a jestli tedy vznikl na ministerstvu zdravotnictví, nebo jestli se na něm nějakým způsobem případně podílela předsedkyně zdravotnického výboru paní profesorka Adámková. Děkuji.“

FORUM 24 (archiv)

Nejprve dlouze mluví pan premiér Babiš o úředních maturitách. Pak dostane slovo pan ministr Blatný a hovoří rovněž o maturitách a také o vakcínách a vakcinaci.

A pak konečně jde k věci: „K tomu konkrétnímu dotazu, který se týkal projektu české vakcíny. Jednalo se o naprosto bazální, základní dokument, na jehož přípravě se podíleli všichni ti lidé, kteří připravili tu první část toho projektu. Takže i paní profesorka, ale zejména tedy ti lidé, kteří dělali vlastní vědeckou práci v těch laboratořích. Já jsem o tom mluvil i s řadou dalších odborníků. Chtěl bych jasně říct, že to, co vláda svým usnesením schválila, je zájem o to, aby odborníci, protože Česká republika má velice dobrou historii ve tvorbě vakcín, vakcinologii a přípravě vakcín, tak aby nám dali jasně na stůl návrh celého projektu, nikoliv jenom jednostránkovou anotaci, která byla připravena jenom proto, aby se tím vláda mohla začít zabývat, ale opravdu reálný projekt. Mým cílem je, aby byl tento projekt připraven a aby řekl, že třeba za těchto a těchto okolností jsme schopni vakcínu, která je klasická, která je polyvalentní, dotáhnout do takové úrovně, která bude předaná někomu, kdo bude schopný ji vyrábět. To znamená – není záměrem investovat miliardy do výroby, ale záměrem je zjistit, jestli jsme u nás schopni připravit vakcínu, která by potom následně mohla být předána ke komerčnímu dovývoji a výrobě. Jakmile budu mít tento návrh projektu k dispozici – zatím,  podotýkám, nebyla uvolněna ani koruna, a i ten odhad, o kterém se tam baví, je odhad, který tito lidé primárně připravili, abychom měli od čeho se odrazit. Takže ve chvíli, kdy tento projekt bude k dispozici, tak ho budu konzultovat i s řadou dalších odborníků. Včetně těch, kteří v minulosti třeba ten projekt české vakcíny kritizovali, protože si myslím, že toto je právě ta doba na vědeckou kritickou komunikaci. Já jako lékař budu chtít znát všechny tyto názory. A podle nich potom připravím nějaké stanovisko, které předložím vládě. Znovu říkám – cílem je využít všechen potenciál, který Česká republika má. A myslím si, že to je správná cesta.

Ušetříme!

Tak panu ministrovi Blatnému to shánění odborných názorů ušetříme a dokonce mu odhalíme, že tu technologii, kterou má být česká vakcína vyráběna, není třeba ověřovat. Už se touto metodou totiž dvě vakcíny vyrábějí. Deník FORUM 24 o tom psal včera. Dnes, protože to pan ministr Blatný asi nečetl, to zopakujeme. „Suma 250 milionů vložená do začátku takového projektu, jako je vývoj a výroba nové vakcíny, je naprosto směšná. Zcela jistě nedosahuje výše, které je potřeba na zahájení celého projektu. Budí dojem, že i tentokrát, už podruhé, je představa vládních činitelů o vývoji a výrobě naší české vakcíny velmi naivní,“ uvedl včera pro deník FORUM 24 profesor RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc., Dr. h. c., který je ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR a v letech 2012–2016 působil jako rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podle dostupných informací se tým profesorky Adámkové snaží vyvinout vakcínu stejnou metodou, jakou je vyroben čínský Sinovac, což Grubhoffer potvrzuje: „Ano. Tato vakcína by byla svým technologickým pojetím stejná, jako je čínská vakcína Sinovac a indická vakcína Covaxin.“

Není co zkoumat, není proč vyvíjet, už to dávno udělali Indové a Číňani. Takže prosím pana ministra Blatného, aby těch 250 000 000 Kč místo „investice“ do české vakcíny rozdělil mezi zdravotníky, kteří za nesmírného vypětí a osobních rizik tu vládou naprosto nezvládnutou epidemii hasí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]