Naše vláda je finančním jestřábem, chlubí se Schillerová. Lidé se jí vysmáli

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: ČTK

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) finančním jestřábem. Kabinet prý umí snižovat dluh a současně mít přebytkové hospodaření. Deficit státního rozpočtu za rok 2020 přitom dosáhl 367,4 miliardy korun, v příštím roce je dokonce schodek plánován na 376,6 miliardy korun.

„Skutečný kozel zahradníkem českých veřejných financí je koalice SPOLU,“ pustila se do uskupení občanských demokratů, lidovců a TOP 09 ministryně financí Alena Schillerová. „Naše vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem je naopak finančním jestřábem. Umíme snižovat dluh a současně mít přebytkové hospodaření veřejných financí. A dokážeme to znovu,“ pochválila se na twitteru šéfka státní kasy.

„V jakém vesmíru se říká jestřáb někomu, kdo zadlužil naši zemi na desítky let dopředu? Poradíte, paní ministryně?“ reagovali pod příspěvkem občanští demokraté, odpověď od ministryně financí však nedostali. „Opravdu jsem se musel podívat, zda to není parodický účet!“ nevěřil vlastním očím poslanec a kandidát koalice SPOLU Jan Skopeček (ODS). 

Politici však nebyli jediní, kdo nad slovy ministryně nevěřícně kroutili hlavou. Někteří lidé se Schillerové doslova vysmáli. „To je na nobelovku. Snižovat dluh jeho zvyšováním, to jednoho nenapadne,“ komentoval na twitteru jeden z uživatelů. „Jste úplná jestřábice v nejlepší kondici. Dokázala jste zabít veřejné finance s neuvěřitelnou přesností a rychlostí,“ napsal například Petr. 

Podle Jaroslava si Schillerová spletla jestřába se supem. „To by vám odpovídalo mnohem lépe,“ vzkázal ministryni na sociální síti. „Když umíte snižovat dluh, tak proč jste ho za vaší vlády nikdy nesnížili?“ zeptal se uživatel Tomáš.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Diskutující ministryni připomínají zejména fakt, že hospodaření státního rozpočtu v roce 2020 skončilo deficitem ve výši 367,4 miliardy korun. Což bylo o 338,9 miliardy víc než v roce předchozím. Letos se počítá se schodkem 320 miliard korun. 

Na příští rok je dokonce naplánován nejvyšší deficit v historii České republiky, konkrétně 376,6 miliardy korun. Podle prvního místopředsedy a šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je to skandální. Vláda podle něj nemůže stávající situace svádět na koronavirovou pandemii. „Na špatné hospodaření upozorňujeme poslední čtyři roky, ve kterých vláda trestuhodně promarnila hospodářský růst a místo potřebných reforem sypala peníze do předvolebních dárků,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]