Naše vláda je řízená Kremlem, mají jasno Gruzínci. Naděje na demokracii se ale nevzdávají

Gruzínci se po brutálním zásahu policie už druhý měsíc každý večer scházejí před parlamentem  (dh)

Gruzínci se po brutálním zásahu policie už druhý měsíc každý večer scházejí před parlamentem | FOTO: dh

Gruzínskou politiku ovlivňují možná ještě větší korupční peníze než tu českou, oligarchové se své vazby na Kreml už ani nepokoušejí jakkoli zastírat a odpor potírají brutalitou a represemi. Gruzínci demokracii brání a na protest proti policejní brutalitě i postupnému prodeji země putinovskému Rusku se každý večer scházejí před parlamentem v Tbilisi.

Možná až nezvyklé odhodlání, s nímž před budovu parlamentu přicházejí každý večer, v Gruzíncích vzbudil státní aparát brutálním zásahem 20. června. Policie tehdy na demonstranty střílela zakázané, oranžově zbarvené gumové projektily údajně určené na velká zvířata jako jsou medvědi. V důsledku toho je jeden člověk v kómatu, nejméně 2 lidi přišli o zrak na jednom z očí (podle organizátorů protestních mítinků je takto postižených hned 5 lidí) a další utrpěli frakturu lebky. Od té doby se před parlamentem sešli už 52krát a povedlo se jim prosadit část vznesených požadavků.

David Horák

Chtějí nás orientovat na Rusko, což nemůžeme tolerovat. Pořadatel protestů Nodar Rukhadze

„Ten obrázek, jak člen ruského parlamentu sedí v křesle předsedy našeho parlamentu, s námi pořádně pohnul. Naše vláda kolaboruje s tou ruskou a pomáhá jí zvrátit prozápadní směřování naší země, chtějí nás orientovat na Rusko, což jednoduše nemůžeme tolerovat,“ popsal v Tbilisi serveru Forum24 motivaci demonstrantů jeden z pořadatelů protestních mítinků Nodar Rukhadze. Narážel přitom na akci proruské vládní strany bývalého premiéra Bidziny Ivanišviliho, který má mimořádně úzké vazby na Kreml a v podstatě řídí Gruzii. Ruský zákonodárce, jehož přivedl do parlamentu, tam ve svém vystoupení obhajoval okupaci gruzínských území.

Na všechno sami
Onoho fatálního červnového večera se na třídě před parlamentem sešlo na sto tisíc lidí, z toho asi padesát lidí se dobývalo do parlamentu. Svolavatel mítinků dobře chápe, že to je nelegální, nicméně pokusy zdiskreditovat na základě toho celou demonstraci a opozici k tomu, označuje za nesmysl. „O příchodu ruských poslanců do parlamentu nikdo z opozice předem nevěděl, a tak ani nemohl plánovat státní převrat, jak tvrdí vláda,“ vyvrací Rukhadze jedno ze zjevně křivých nařčení. Zároveň také připomíná, že policie do lidí střílela bez varování, což problematizuje oficiální odůvodnění, že tím chtěla rozehnat demonstranty.

repro YT, RFE

Tyto gumové projektily na medvědy připravily několik lidí o oko

Vytrvalost se Gruzíncům zatím vyplácí. Státní aparát jim vyhověl v tom, že alespoň propustil 300 zatčených demonstrantů a zadržuje jen asi dvě desítky lidí, kteří se do budovy dobývali. Vláda kromě toho na nátlak protestujících změnila ústavu a zavedla poměrný volební systém, od nějž si protestující slibují větší odolnost před manipulacemi výsledků. Ty už poznamenaly několik posledních voleb. Ivanišviliho lidé totiž v minulosti opakovaně nakupovali hlasy od chudých voličů. „U volebních místností postávají různí lidé, kteří nutí voliče, aby dali hlas konkrétnímu kandidátovi,“ popisuje další protestující, student práv na univerzitě v Tbilisi Levan Kharbedia. „Poslední volby byly nejhorší v novodobých dějinách Gruzie. Ohradily se proti nim snad všechny světové nevládní organizace, ale Evropská unie se omezila na obvyklé diplomatické fráze o vážném znepokojení,“ dodává Kharbedia. „Totéž pronášejí ve vztahu k Abcházii nebo Osetii, vyslovují se pro suverenitu Gruzie, ale reálně nedělají nic. Musíme se spoléhat sami na sebe.“

Sám sobě vyšetřovatelem
Demonstranti také požadují demisi ministra vnitra Giorgie Gacharie, který má brutální zásah na svědomí. Ten se ale k odchodu nemá a namísto toho ujišťuje, že dohlédne na vyšetření incidentu. „Jde vyšetřovat své vlastní skutky,“ popsal v Tbilisi serveru Forum24 jeden z pravidelných účastníků aktuální série mítinků, lékař Revaz Dautašvili. „Protestujeme proti ruské okupaci. Naše vláda je řízená Kremlem – cokoli, co činí, je proti suverenitě naší země,“ upřesnil s tím, že současná moc podporuje přednostně cestovní ruch z Ruska a navyšuje tak závislost země na ruské ekonomice.

David Horák

Naše vláda je řízená Kremlem. Lékař Revaz Dautašvili

Gruzínská občanská společnost má nejen podobnou agendu jako ta česká, ale čelí i podobným pomluvám. „Říkají o nás, že jsme ruští agenti, narkomani, že nemáme co na práci, případně že propagujeme homosexualitu,“ vyjmenovává Dautašvili s tím, že pomluvy šíří asi desítka televizních stanic. Většinu médií ovládá vláda, šéf poslední nezávislé televize čelí na prokuratuře zjevně smyšleným obviněním.

Gruzínský „Babiš“ má jméno Ivanišvili
Jmění Bidziny Ivanišviliho, zakladatele současné vládní strany Gruzínský sen, podle Bloombergu přesahuje pět miliard dolarů, což je téměř polovina gruzínského HDP. Část připadá na jeho podíl v ruském státním eneregetickém koncernu Gazprom, který dosahuje asi jednoho procenta. „Ivanišvili výrazně navýšil objednávky nevýhodného plynu od Gazpromu na úkor dodávek z Ázerbájdžánu nebo Saudské Arábie, kde nás surovina vyšla o polovinu levněji. Navíc si také pamatujeme, jak Evropa mrzla, když Rusko před deseti lety zastavilo dodávky plynu,“ popisuje organizátor protestních mítinků Rukhadze, který vládě vyčítá, že neudělala nic pro to, aby Gruzii přiblížila členství v EU a NATO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]