Naši auditoři jsou profesionální, ohradila se Evropská komise

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. (ČT)

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. | FOTO: ČT

(ct24.ceskatelevize.cz) Auditoři Evropské komise jsou profesionální a pracují objektivně. Uvedl to místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v reakci na vyjádření českého premiéra Andreje Babiše. Podle eurokomisaře je cílem auditů ochrana finančních zájmů EU a daňových poplatníků, včetně těch z České republiky. Komise je podle něj vždy otevřená ke spolupráci a je připravená s českou vládou na věci pracovat.

Evropská komise dosud nechtěla komentovat dění kolem auditů, které na počátku roku uskutečnila v Česku kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra. Ten opakovaně odmítavě reaguje na předběžnou auditní zprávu, která unikla do médií. Audit je podle Babiše pochybný, označil jej za útok proti České republice a auditory za nekompetentní.

„Audit, který se uskutečnil v České republice v lednu a v únoru, se odehrál podle standardních postupů,“ zdůraznil ve středu Dombrovskis. Respektována podle něj byla příslušná pravidla, včetně inspekcí přímo na místě a toho, že se k věci mohly vyjádřit i prověřované subjekty.

Místopředseda komise pro euro a sociální dialog Dombrovskis potvrdil, že EK nyní českým úřadům poskytla návrh závěrečné auditní zprávy, na který může česká strana reagovat.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger nechtěl Babišova slova komentovat. Novinářům pouze řekl, že komise i její auditoři jsou „objektivní“. Oettinger připomněl, že auditní procedura pokračuje a podílí se na ní lidé z několika generálních ředitelství EK, včetně „jeho“ ředitelství pro rozpočet.

Komisař ale také naznačil, že do Prahy už byla odeslána poslední z předběžných auditních zpráv, která se týká dotací v zemědělství a poněkud déle než ostatní ředitelství na něm pracovalo DG Agri, tedy ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova. „Všechny návrhy (auditů) se musí dostat k českým úřadům… takže čekáme na jejich reakci na všechny zprávy, které jsme jim poslali,“ prohlásil.

Babiš řekl, že o auditu hodlá koncem měsíce na summitu EU hovořit s předsedou Komise Jeanem-Claudem Junckerem. „Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]