Naši bezcitní velitelé zabíjejí vlastní zraněné vojáky, popisují ruští okupanti

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Zvěrstva, která páchají někteří ruští vojáci na Ukrajině, se podle výpovědi několika zajatců netýkají pouze místních obyvatel. Důstojníci totiž údajně střílí i zraněné vojáky okupační armády. Místo toho, aby je nechali ošetřit, zbaví je bez milosti života. 

Skupinka zajatých ruských vojáků v rozhovoru s ukrajinským novinářem Volodymyrem Zolkinovem popsala krutou realitu války. Jak upozornil deník New York Post, mladí členové rozvědky vyprávěli především o nepřijatelném chování svých nadřízených. 

(Týdeník FORUM)

Ti zabíjejí vlastní zraněné vojáky, místo aby je zachránili z bojiště a poskytli jim ošetření. Vojáci například popsali, jak se jeden z podplukovníků zeptal jejich zasaženého kamaráda, zda může chodit. Když těžce zraněný voják odpověděl, že nemůže, vysoký důstojník ho prý zastřelil. „Takhle zabil čtyři nebo pět vojáků,“ připomněl další z Rusů.

Třetí zajatec ukrajinskému novináři řekl, že jejich zranění kamarádi nemuseli zemřít: „Mohli je zachránit, poskytnout jim pomoc, odvést je odtamtud. On je ale prostě zastřelil.“

Zprávy o zraněných a zabitých vojácích Kreml dlouhodobě dezinterpretuje. Pro ruskou veřejnost se stále má jednat o „speciální vojenskou operaci“, jak válku označuje Vladimir Putin. „Informace o padlých vojácích nemáme k dispozici. Je to na ministerstvu obrany,“ odpovídá běžně mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Výpověď ruských zajatců přichází jen několik dní poté, co mladý voják popsal psychické problémy některých okupantů a hovořil také o narůstajícím množství sebevražd. Zajatý Andrej Ušakov přiznal, že někteří vojáci byli psychicky úplně na dně. „Všichni panikařili a chtěli utéct domů, ale nebylo jak,“ řekl. „Jediná možnost, jak odejít, byla ta třístovka,“ dodal. 

„Někteří kluci to ale neunesli a zastřelili se. Psychicky se nedokázali vyrovnat s tím, co se tam dělo,“ sdělil dvacetiletý ruský voják. „Byli to jen obyčejní kluci, vojíni od šestky,“ vzpomínal v rozhovoru. Problémem ovšem nebyl pouze strach ze smrti, ale také šokující nedostatek přídělů. „Nebylo žádné jídlo, žádná voda,“ řekl Ušakov. „Byly dny, kdy jsme se tři dělili o jeden příděl,“ dodal. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]