Ze všech opatření proti šíření nové formy koronaviru jsou ta naše zřejmě nejtvrdší. Německo, Rakousko a Polsko zavádí různá opatření, ale zatím to vypadá na trochu nevyrovnanou improvizaci týkající se kontrol na hranicích a nevyhlíží to moc dramaticky. Vlády spíše čekají, jak se bude šíření koronaviru vyvíjet.
V neděli Polsko oznámilo, že chce zavést kontroly pro cestující v autobusech z Německa na dálnici A4 na bývalém hraničním přechodu Hennersdorf (Jedrzychowice) poblíž Görlitzu. Uvedl to vojvoda Dolnoslezského vojvodství Jaroslaw Obremski. „Měříme tělesnou teplotu cestujících a v případě podezření na nemoc poskytneme sanitku pro přepravu do nemocnice.“ První případ choroby COVID-19 už byl v Polsku zaznamenán. Vojvoda ale zdůraznil, že hranice nebude uzavřena a automobilová doprava by mohla nadále pokračovat bez omezení.
V Německu spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn doporučuje zrušit veřejné akce s více než 1000 účastníky. Podle jeho názoru je to zatím stále mírné opatření. „S ohledem na dynamický vývoj posledních několika dní by se to mohlo rychle změnit,“ řekl Spahn. Zatím by se rušení akcí mohlo týkat třeba zápasů Bundesligy, veletrhů a velkých koncertů.
Šíření nového koronaviru Sars-CoV-2 v Evropě vede k napětí mezi Německem a Švýcarskem. Důvodem je zákaz vývozu zdravotnického spotřebního materiálu, který spolková vláda zavedla ve středu. (Viz fr.de)
V Rakousku se podle pátečního oznámení spolkové vlády mají od tohoto týdne zavést na hranici s Itálií „selektivní zdravotní kontroly“.
Kancléř Sebastian Kurz sdělil, že „policie je přirozeně vyškolena, aby si vybrala, které auto má smysl kontrolovat a které ne“. Jak uvedl, policisté se budou řídit podle poznávacích značek. (merkur.de)
Jak se kontroluje v Německu? Záleží na tom, jaký druh dopravy použijete. Každý, kdo přicestuje letadlem nebo lodí, je povinen poskytnout své údaje. To se provádí pomocí takzvaných výstupních karet, které je třeba při příjezdu do Německa vyplnit. Tam musí cestující poskytnout informace o svém pobytu v následujících 30 dnech, jakož i informace o svém pobytu v zemích původu, kontaktních osobách a zdravotních podmínkách. Letecké společnosti předávají vyplněné karty zdravotnickým úřadům k úschově.
Pokud ovšem někdo cestuje do Německa autem, nemusí vyplňovat nic. V současné době neexistují žádná omezení ani u Deutsche Bahn. Podle mluvčí železnic by se ale výstupní lístky začaly rozdávat všem, pokud by se nastalo nějaké podezření. (tagesschau.de)